Какво трябва да се направи, за да може бизнесът с помощта на държавата и местните власти да ускори подготовката на средни кадри за индустрията? На тази тема разговаря служебният министър на образованието и науката проф. Сашо Пенов с изпълнителния директор на "Тракия икономическа зона" (ТИЗ) в Пловдив инж. Пламен Панчев, съобщи пресцентърът на Министерството на образованието и науката (МОН).
Според проф. Пенов училищата заедно с бизнеса трябва максимално да използват и възможностите на европейските и националните програми, свързани с образованието. Министърът покани инж. Панчев да участва при разработването на промените в Закона за професионалното образование и в срещи в МОН по темата.
Инж. Панчев предложи идеята ТИЗ, МОН и община Пловдив да приемат десетгодишна програма за осигуряване на кадри за местната индустрия.
Като индустриален град Пловдив има нужда от кадри в професионални направления, като машиностроене, транспорт, хранително-вкусова промишленост и други. Затова ТИЗ работи активно с девет общини от региона и засега с пет професионални гимназии чрез обучителен център, който разполага с модерна апаратура и предизвиква интерес у учениците. Преподаватели са специалисти от Университета за хранителни технологии. Бизнесът подпомага активно училищата, предлага и стипендии за учениците с идеята след дипломирането си те да работят в местните предприятия.
Искаме да работим с поне 30 професионални училища, заяви инж. Пламен Панчев, цитиран от МОН.