ДПС поиска гаранция в законопроекта за училищното и предучилищното образование, че турски език ще се изучава минимум по четири часа седмично в рамките на учебния план. Това каза заместник-председателят на ПГ на движението Лютви Местан при обсъждането на законопроекта на първо четене.
Той посочи, че ДПС няма да подкрепи законопроекта, защото не е решен проблемът с изучаването и ползването на майчиния език. Местан отбеляза, че броят на децата, които изучават майчиния си език, намалява, защото качеството на образователната услуга е много ниско. Заместник-председателят на ПГ на ДПС отбеляза, че не приемат формулировката в проекта "може да изучава майчин език", както и разпределението на часовете да се утвърждава от министъра на образованието. Ще предложим радикални промени в статута на майчиния език между първо и второ четене, посочи Лютви Местан. Поставяме този въпрос наред със задължението да се усвои и ползва официалният език, добави той. По думите му, не може да се говори за интеграция без съхранена идентичност.
В отговор министърът на образованието Сергей Игнатов посочи, че в законопроекта има други текстове, които защитават правото за изучаване на майчиния език. Нивото на преподаване на майчиния език вероятно някъде е лошо, добави той. Игнатов се съгласи, че интеграцията изисква доброто владеене и на майчин, и на официален език.
От ДПС предлагат също назначаването на директорите на общинските училища да се съгласува с кмета на общината, която ги финансира. Според движението приемствеността по отношение на защитените училища е едно от достойнствата на законопроекта. Според Веселин Методиев от Синята коалиция запазването на защитените училища е неправилно. Той посочи, че е за изграждане на високо качество в българското образование. Подкрепата на първо четене за законопроекта е необходима и е важно да се работи старателно и внимателно при второто четене, добави той.