Николай Денков обясни защо е отказал да участва в проекта на Василев и Петков

Кадър: БТВ
share

Представете си 15 септември – децата са готови да тръгнат на училище, обяснявал съм как всичко ще бъде организирано и на 15-и да отида някъде другаде, да гоня други цели... това би било безотговорно. Това заяви в интервю за "Лице в лице" по bTV служебният министър на образованието проф. Николай Денков на въпрос защо не се е включил в политическия проект на Кирил Петков и Асен Василев "Продължаваме промяната".

Проф. Денков отбеляза, че се познава от години с двамата бивши служебни министри, особено с Кирил Петков, и посочи, че подкрепя както целите им, така и методите им за промяна на България.

Проф. Денков: Ако не беше 15 септември, вероятно щях да съм с Петков и Василев

На въпрос дали все пак след края на мандата си като служебен министър би се присъединил към тях, Денков отвърна, че този въпрос не е обсъждан и се е фокусирал изцяло върху работата си в образователното ведомство.

Относно противоепидемичните мерки в училищата проф. Денков увери, че на този етап няма нужда да бъдат променяни мерките.

На този етап няма причина да променяме мерките, макар да има съвсем леко увеличение на карантинираните ученици и учители. Нивата са още ниски, но това не ни успокоява, защото тези епидемии се разрастват като пожар. Важно е да се спазват мерките вътре в училището, като тук имаме известни притеснения, защото не срещаме разбиране от родителите. На второ място съм поразен от безотговорността да не бъдат спазвани мерките и навън. И третото, което е изключително важно – не трябва да има компромис, ако учителите или директорите забележат дете със симптоми. Тогава трябва да сигнализарат съответното РЗИ и родителите на ученика и на детето да се направи тест и да бъде върнато тогава, когато е безопасно и за останалите деца, обясни просветният министър.

Той изрази недоумение как голяма част от хората продължават да неглижират и подценяват болестта и настоя, че всеки, който твърди, че вирусът е безобиден, е лъжец.

Министър Денков: Учители и родители да гледат децата внимателно за проявени симптоми

На питане дали в училищата има натиск за ваксинация проф. Денков бе категоричен, че няма никакъв натиск никой да се ваксинира.

Няма натиск, има подаване на информация на базата на статистическите медицински данни, че ваксинирането намалява вероятността от тежко заболяване и летален изход. Говорим за важни ефекти от ваксините. Нека напомним, че в някои страни ваксинирането стана задължително, в т.ч. и за учителите, разясни той.

Министърът на образованието поясни и при какви случаи дадено училище ще минава на онлайн обучение.

,,Ако едно дете е контакно, само то минава на обучение в електронна среда. Но ако е болно, тогава всички негови съученици преминават на онлайн бучение. При 10% заболяваемост в дадено училище, тогава минаваме или на ротационен принцип, или на изцяло електронно обучение'', уточни проф. Денков.

Учители споделиха над 100 добри практики за електронно обучение

По отношение на университетите той припомни, че при висшите учебни заведения има известна автономност и ректорите, заедно с академичните съвети, сами ще решават кога и кои студенти да минават на онлайн обучение.

Много по-гъвкава е системата при висшите училища, тъй като там има по-голяма свобода, завърши просветният министър.

Водещи новини

Още новини