Вече сме провели над 40 срещи в цялата страна. Включиха се над 85% от директорите на училища и детски градини. Участваха над 20 утвърдени на национално ниво медицински специалисти. Оказва се, че педагогическите специалисти, лидерите на детски градини имат нужда от достоверна информация за ваксините, която идва от източника, от експертите. Това заяви заместник-министърът на образованието Евгения Пеева пред Bulgaria on air
По думите ѝ има желание от всички тези срещи да продължат на ниво училище и детска градина.
"Имаме случай във Варна, в който след срещата стотици педагогически специалисти и непедагогически персонал изявиха желание да се ваксинират. На този етап тази ваксинация тече благодарение на съдействието на РЗИ, която осигури допълнителни кабинети за ваксиниране", заяви още Пеева.
Целта на МОН е процентът на училищата и детските градини, в които над 70% от персонала е ваксиниран, да се увеличава.
"Най-доброто нещо, което можем да направим за учениците, децата, учителите и всички в образователната система, е максимално дълго време да сме в училище и в детската градина. Именно с тази цел стартирахме кампанията за информиране за ползите и рисковете от ваксините", категоричен е заместник-министърът на образованието.
Пеева обясни, че до момента са връчили 10 сертификати, като броят им от вчера се е увеличил до 22. Тя изрази надежда тепърва броят на учебните заведения, които са постигнали този процент, да се увеличава.
Със сигурност ни е нужно повече говорене с реалните факти и данни. Има много страх, неразбиране. Някои се притесняват от това дали има смисъл да се ваксинират, след като са преболедували. В крайна сметка и аз благодарение на тези срещи разбрах, че е добре да се ваксинираме максимално скоро, за да бъдем защитени", посочи още събеседничката пред Bulgaria ON AIR.
Заместник-министърът на образованието изрази притеснения, че в България нивата на смъртност са едни от най-високите. И добави, че това няма как да не бъде обвързано с факта, че имаме толкова малко ваксинирани.
От понеделник влизаме в "оранжевата зона". А относно плана на МОН за учебната година, тя подчерта, че всичко зависи от текущата ситуация.
"МОН обнови насоките за провеждане на учебната година в контекста на пандемията. Те ще бъдат споделени с всички училища по линия на регионалните управления на образованието, които планират своите срещи за подготовка на учебната година", категорична е Пеева.
Заместник-министърът на образованието уточни, че анализът на МОН показва, че има потребност от около 35 000 устройства за ученици в страната.
Повече за Коронавирус
- най-ново: Вижте последните новини
- лесни стъпки: Как да се предпазим?
- просто ръководство: Какви са симптомите?