Националното външно оценяване за 4-и и 10-и клас никога не е било задължително. Тези две външни оценявания нямат задължителен характер - не представлява проблем да не бъдат проведени, заяви в интервю за Novini.bg директорът на 119-о СУ Диян Стаматов.
Въпреки това, Стаматов заяви, че тези оценявания трябва да се състоят, за да се проверят знанията на учениците след дългото дистанционно обучение.
"Естествено е много от учениците да не искат външно оценяване и е нормално омбудсманът да застане на страната на децата. Реалността в образованието е различна, а матурите трябва да се използват за проверка на качеството на електронното обучение и програмите", разкри директорът на столичното училище.
"Миналата година националното външно оценяване беше отложено, но това беше поради нулевия учебен процес. Сега този проблем не стои пред 4-и клас. Общият им учебен пропуск е 3 седмици", допълни той.
"При 10-и клас нещата не стоят така - ако все пак се вземе решение за отменяне на матурите, то трябва да бъде в последния момент, който да отразява реалната ситуация", коментира директорът на 119-о СУ.
На здравните власти е професионалната отговорност за връщането на другата част от учениците, коментира Стаматов, който е и председател на Съюза на работодателите в системата на народната просвета в България /СРСНПБ/.
Изключително опасно е да се затвори цялата образователна система. Важно е да се следи обаче здравната картина и да се действа локално, смята директорът на 119-о СУ.
Относно превантивното тестване на учители и ученици, Стаматов заяви, че около 60 души от персонала на училището са изкарали вируса, 25 са тествани, същият брой са и ваксинираните от общо 110. Около 15 души в учебното заведение не желаят да се имунизират.
"Добре е, че се даде възможност за безплатно тестване на учениците - друг е въпросът как се приема от родителите. Нагласите на родителите са 50/50 - едните биха се съгласили, другите не желаят децата им да бъдат тествани", допълни директорът на на 119-о СУ.
По материала работиха Галя Георгиева и Радина Лазарова