Българската академия на науките ще отбележи Международната година на периодичната таблица на химичните елементи с валидиране на юбилейна марка и с лекция на изтъкнатия български учен в областта на неорганичната химия проф. Христо Баларев. Инициативата ще се състои днес от 16.00 часа в зала "Проф. Марин Дринов", съобщи пресцентърът на БАН.
Печатът за пускане в употреба на пощенската марка ще бъде поставен от председателя на БАН акад. Юлиан Ревалски, от главния секретар на Националната комисия за ЮНЕСКО Христо Георгиев и от директора на дирекцията "Съобщения" в Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията Димитър Димитров. Художник на марката е ас. д-р Светлин Балездров от Националната художествена академия, посочват от БАН.
Периодичната система, наричана таблица на Менделеев, представлява класификация на химичните елементи по техния атомен номер /броя на протоните/, по електронната конфигурация и по повтарящите се химични свойства. Таблицата е графичен израз на периодичния закон, открит и публикуван от руския учен Дмитрий Менделеев през 1869 г. Въз основа на периодичния закон Менделеев успешно предсказва свойствата на неизвестни дотогава химични елементи.
Общото събрание на ООН и ЮНЕСКО обявиха 2019 г. за Международна година на периодичната таблица на химичните елементи. В своята лекция проф. Христо Баларев ще разкаже за нейната история, същност и значение.
Организатори на тържественото отбелязване са БАН и Институтът по обща и неорганична химия при БАН. Събитието се посвещава на 150-годишнината от основаването на Академията и на 85-годишнината на проф. Христо Баларев.
Проф. Баларев е разработил оригинална концепция за обясняване на структурите на простите и двойните соли кристалохидрати, която дава възможност за прогнозиране на вида и структурата на получаваните кристали от многокомпонентни разтвори. Тези резултати са научната основа за създаването на нови технологии за получаването на соли от природни суровини и от промишлени отпадъци. Към най-ярките постижения на проф. Баларев са и разработените технологии за използване на химичните ресурси на Черно море.