Факултетът по науки за образованието и изкуствата /ФНОИ/ на Софийския университет "Св. Климент Охридски" организира на 4 октомври научно-практическия форум "Креативно образование - педагогически практики, вдъхновени от идеите на сър Кен Робинсън и д-р Мария Монтесори". Това съобщиха организаторите.
На форума, който започва в 8.45 часа в аулата на СУ, ще бъде представен опитът на изследователи и практици от иновативни и Монтесори ясли, детски градини и училища в Австрия, България, Великобритания, Германия, Норвегия и Полша. Глобалните тенденции в образованието и ранното детско развитие ще очертае Барбара Айзъкс - академичен директор на най-голямата организация в Европа за обучение на Монтесори учители - Montessori Centre International, London.
Акцент на форума ще е представянето на българското издание на книгата на световноизвестния образователен визионер сър Кен Робинсън и Лу Ароника - "Креативните училища - революцията, която преобразява образованието", с преводач Данаил Данов - преподавател във ФНОИ на СУ.
Специално място е отделено на реализирани и предстоящи иновативни педагогически практики в България, осъществявани от студенти и преподаватели от ФНОИ на СУ - първата Монтесори паралелка в общинско училище в България - в село Железница, въвеждането на метода в общински детски градини в Габрово, и на предстоящото му интегриране в общински детски градини в София по проект, подкрепен от Столичната община.
Предвидени са и дискусии по работни групи, свързани с креативността в образованието в детските ясли, в детската градина и в училището. Участниците ще формулират изводи и ще изпратят предложения до държавни институции и до други заинтересовани организации за насърчаването на иновациите и съвременните тенденции във всички нива на образованието.
Италианският лекар и световнопризнат педагог д-р Мария Монтесори развива система от научни наблюдения, която се основава на възрастта на децата. Нейните подходи могат да бъдат прилагани, както в детската градина, в училище, така и у дома. Основното за метода Монтесори е, че се сформират групи с деца на различна възраст - с цел по-малките да се учат от по-големите.
Ролята на възрастния - учител и родител, е да наблюдава процеса и да го води, но да не се намесва активно в него. Този тип комуникация е изключително полезна за всички страни. Децата се научават да общуват с хора на всякаква възраст, което в бъдеще им носи само позитиви.
Най-важното за метода Монтесори е, че всяко дете е индивидуално и към него трябва да се подхожда по този начин. Точно по тази причина няма единна програма или метод, по който да се възпитават всички деца. Затова и материалите, които се ползват при метода Монтесори, са разнообразни - практически и сензорни умения, език и математика и други, като всичко е свързано със заобикалящия свят.
Форум за креативно образование по метода Монтесори ще се състои в Софийския университет
- 27.09.2018 | 15:09
- 1204