Научни организации и фирми са привлекли над 60 милиона евро по програмата на ЕС "Хоризонт 2020"

share

Български научни организации и фирми са привлекли над 60 милиона евро от най-голямата европейска програма за наука и иновации "Хоризонт 2020". Сред най-активните са Софийският университет, Техническият университет и институтите по механика и ИКТ на БАН.

Участие в програмата са взели общо 215 български научни организации в 446 проекта. Това стана ясно на старта на информационната капания за засилване на участието на страната ни в Рамковата програма, съобщи пресцентърът на Министерството на образованието и науката.

"Усилията и успеваемостта ни в "Хоризонт 2020" трябва да се увеличат двойно. Ще има много възможности за българските научни организации и бизнеса в следващите две години, които са последни от действието на програмата, да подобрят и разширят своите международни контакти, експертиза и знание", заяви заместник-министърът на образованието и науката Карина Ангелиева.

Тя подчерта, че научните организации трябва да се включват по-активно като равнопоставени партньори в Рамковата програма "Хоризонт 2020" и да търсят най-вече участие в съвместни научни проекти. Чрез националните научни програми е създадена платформа за насърчаване на концентрацията на научния потенциал, инфраструктурата и работата в екип.

"Трябва да положим повече усилия като национален координатор да подобрим партньорския профил на българските организации и да ги подготвим за засилено участие в следващия програмен период след 2021 г. Особено ценно е привличането на млади учени към проектна дейност, за да има приемственост между поколенията и за изграждането на лидери в науката", посочва Карина Ангелиева.

Тя поздрави участниците и е акцентирала на ролята на МОН в подпомагането на процеса по привличане на повече средства по програмата.

Водещи новини

Още новини