Игнатов: Спира признаването на дипломите от чужбина

Булфото
share

Предстои постепенното отпадане на признаването на дипломите, издадени от чуждестранни висши училища. Това съобщи пред български журналисти в Брюксел министърът на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов.

Той уточни, че предложението е публикувано на сайта на министерството и предстои да бъде разгледано на заседание на правителството в началото на юни. По този начин българските университети, в които завършилите в чужбина ще искат да продължат образованието си, сами ще проверяват валидността на издадените дипломи. За държавния сектор ще остане по-съществено какви резултати завършилите извън България дават на изпитите за постъпване в администрацията.

Игнатов добави, че Министерството на икономиката, енергетиката и туризма (МИЕТ) е съдействало средства от структурните фондове да бъдат насочени към създаването на национален научен център с три технологични парка, който да бъде развит по европейски стандарти.

Целта е в България да бъде изградена научна база, която да създава условия за работа на съвременно ниво и така да младите да остават у нас. Планира се комплексът да работи в областта на хранителната промишленост, фармацията и информационните технологии и електрониката. Досега по линия на МИЕТ са осигурени 100 милиона евро за началото на дейностите.

В бъдещия закон за науката и университетите ще се стремим към прилагането на европейския опит, като университетите бъдат обособени в центрове за преподаване и правене на наука, посочи Игнатов.

По неговите думи се цели академичното ръководство да бъде отделено от финансовия мениджмънт на висшите училища. Така ректорите ще бъдат определяни без влияние от държавата, но няма да имат правото на намеса във финансовите дела на висшите училища. Изпълнителните директори на университетите се планира да бъдат назначавани от държавата и да се грижат за финансовите въпроси.

На днешните си срещи в Брюксел министър Игнатов ще подкрепи искането на присъединилите се към ЕС в последните години страни за по-добър достъп до европейски средства за финансовата програма след 2013 г. Имаме нужда от по-добро и динамично финансиране на образованието, науката и иновациите, посочи той.

По неговите думи 12-те "нови" страни в ЕС ще поискат изграждането на повече научни комплекси в Източна Европа. Ако не развива науката, Европа е заплашена да се превърне в провинция на фона на развитието на САЩ и Далечния изток, коментира той.

Сергей Игнатов пристигна в Брюксел за участие в редовното заседание на Съвета на ЕС по конкурентоспособност. На заседанието ще бъде взето политическо решение за продължаване на европейската програма за финансиране на научните изследвания в областта на ядрената енергия и ядрената безопасност, включително и на експерименталния международен проект за изграждане на ядрен реактор от ново поколение, основаващ се на технологиите за ядрен синтез.

Министрите ще обсъдят възможностите държавите от ЕС да използват по-ефективно структурните фондове за наука и развитие, за да бъде повишена конкурентоспособността на националните и регионалните икономики.

Програмата на министъра предвижда също среща с еврокомисаря за изследванията и науката Мойра Гийгън-Куин.

Водещи новини

Още новини