Библиотекар: Четенето е в основата и на грамотността и умственото израстване на децата

share

Четенето е в основата и на грамотността и умственото израстване на децата, коментира библиотекарят в Детския отдел на Регионална библиотека "Проф. Беню Цонев" в Ловеч Детелина Еврева, цитирана от БТА.

"Книгата развива у децата умствена и емоционална интелигентност. Затова досегът до нея трябва да бъде още в бебешка възраст. С красивите си илюстрации и прекрасни истории детската книга създава условие за емоционално развитие на детето", отбелязва Детелина Еврева.

По думите й децата са привлечени от веселите и смешни истории, от тънките богато илюстрирани книжки с малко текст. Искат да четат модерни приказки и истории и да се чувстват възрастни. Не обичат да бъдат подценявани. На детето трябва да се дават таблети и други нови технологии от 13-14-годишна възраст, когато е станал устойчив читател. Когато предлагаш на детето електронен четец, то не може да усети книгата. Факт е, че губи концентрация", отбелязва библиотекарят.

"Сегашните деца са по-хиперактивни, по-различни, просто са друго поколение. Новите технологии пречат за израстването и концентрацията на децата", смята Еврева. Според експерта на детето трябва да се дават таблети и други нови технологии от 13-14-годишна възраст, когато то е станало устойчив читател, т. е. майстор на четенето - не се замисля за големината и дебелината на книгата, а за историята в нея.

"Когато то вижда родителите си да четат, когато от бебешка възраст се запознава с книгата, когато получава като подаръци книжки, тогава в него се възпитава влечение към четенето. Започва да изпитва интерес и да разбира буквите. Много често децата сами се научават да четат, защото са проявявали интерес към книгата", счита Еврева.

Важно е също детето трябва само да си избира книга. "Има тенденция родителите да налагат мнението си какво да четат децата. Тук няма забранени книги и най-добре е детето да се остави само да си я избере. Така то поема отговорност. Повечето родители искат децата им да прочетат това, което те са чели като малки. Те обаче имат други любими книги, тяхна си класика", коментира специалистът.

Водещи новини

Още новини