Преподаватели сигнализираха за абсурдната ситуация с „наваксването“ на уроците по география, история и биология. Те призовават да се предприемат навременни действия, за да се избегне хаоса с учебните материали преди 15 септември.
От Асоциацията на професионалните географи и регионалисти (АПГР), Българското историческо дружество (БИД) и Сдружението на преподавателите по история в България (СПИБ) изпратиха своето становище до институциите. Освен до Министерството на образованието и науката (МОН), те писаха и до парламента и омбудсмана Мая Манолова.
„Необходимо да се предвидят допълнително достатъчен и еднакъв брой часове за задължителна (ЗП) или задължителноизбираема подготовка (ЗИП) във всички училища“, се посочва в писмото.
„Най-доброто прагматично решение на създалия се казус (преди началото на новата учебна година) е да се определи еднакъв брой часове за изучаване на учебните предмети история, география и биология в VII клас през следващите две години“, смятат преподавателите.
От сдруженията поясняват, че на 4 август 2016 г. МОН публикува на своя сайт предложение за три възможни варианта за т.нар. „наваксване на учебно съдържание по история, география и биология“ за учениците, които ще са седми клас през 2016-17 и 2017-18 учебна година. А съгласно ЗПУО тези ученици ще завършат основното си образование след VII клас, а не както е било предвидено по досега действалите учебни планове след VIII клас. Това налага ускорено усвояване на учебното съдържание за VII и VIII клас по посочените учебни предмети в рамките на една учебна година, казват още засегнатите преподаватели.
Учители алармираха за хаос с „наваксването“ на уроци
- 23.08.2016 | 18:52
- 5650