Структурите в системата на Министерството на образованието и науката /МОН/ не са осигурили ефективното изпълнение на Националната стратегия за научните изследвания в периода 2011 - 2013 година, отчита Сметната палата в доклад, качен в интернет.
Основният извод в доклада е, че тези пропуски не гарантират постигането на стратегическата цел за превръщането на българската наука във фактор за развитието на икономика, базирана на знанието и иновационните дейности.
Фонд "Научни изследвания" не е управляван ефективно и не е изпълнил основната си функция - развитие на науката в полза на икономиката, пише в доклада.
В Плана за действие за периода 2011-2013 г. към Националната стратегия са включени мерки и инструменти за изпълнение с общ бюджет над половин милиард лева. От него 190 млн. лв. са за мерките, изпълнявани от водещите институции - МОН и Фонд "Научни изследвания", като са усвоени 64,5 на сто от планираните средства. От общия бюджет 355 млн. лв. са предвидени за мерки от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма, което е извън обхвата на одита, допълват от Сметната палата.
Само шест на сто е делът на финансирането със средства от структурните фондове на Европейския съюз. Това е една от причините за неблагоприятния финансов профил на България за разходите за научна дейност, пише в документа.
МОН и Фонд "Научни изследвания" не са правили инвентаризация на научното оборудване, закупувано от бенефициентите по финансираните проекти. Липсват регистри за неговата реализация и отчитане. Не са създадени условия за ефективно използване на материалната база от научно оборудване и съществува риск от двойно финансиране на дейности в одобрените проекти, посочват от одитиращия орган.
Сметната палата дава на министъра на образованието и науката 21 препоръки за подобряване на дейността, на управителя на Фонд "Научни изследвания" - четири препоръки и на председателя на Българската академия на науките - две препоръки.