Учениците от 15 професионални гимназии ще учат и работят от есента. Това стана ясно на втората национална дискусия "Да! На българската икономика", организирана от КРИБ в Панагюрище, пише в. "Стандарт".
Първите 5 пилотни проекта за дуално обучение са финансирани от швейцарското и австрийското правителство. Новите десет са договорени с кметове и школски директори от Българската минно-геоложка камара, обяви нейният шеф Лъчезар Цоцорков.
Това са професионалните гимназии в Раднево, Мадан, Пирдоп, Перник, Ботевград, Панагюрище, Плевен, Русе, Варна и София.
"Убедени сме, че държавата не може да реши сама проблема с липсата на средни и технически кадри за индустрията, ние решихме да предприемем стъпки", обясни Цоцорков.
Бизнесът влиза в образованието. Представители на индустриалните камари и работодателските организации ще участват в подготовката на промените в Закона за професионалното образование. Те ще имат водеща роля при съставянето на учебните програми за професионалните гимназии.
Бизнесът ще има и 50-процентова квота в настоятелствата на бъдещите професионални колежи, съобщи на срещата просветният министър Тодор Танев.
На срещата присъстваха вицепремиерът Ивайло Калфин, министрите Тодор Танев, Теменужка Петкова и зам.-министърът на културата Бони Петрунова, още над 100 крупни индустриалци, ректори, браншови организации, директори на професионални училища и синдикалисти.