Учителите ще пишат учебници по новия Закон за образованието

share

Новият Закон за образованието предвижда автономност на училището и свобода на учителите да участват в писането на учебните програми". Това обяви депутатът от ГЕРБ Корнелия Маринова, цитирана от "Фокус".

Тя припомни, че България е получила няколко предупреждения от ЕК за изоставане в сектор "Образование". Действащият Закон за народната просвета е приет през 1991 г. и от тогава е променян, посочи Маринова.

Според нея образованието в новия закон се извежда като национален приоритет. „Въвеждаме за пръв път националната квалификационна рамка, която отсъства от досегашния модел на образование. Засилва се ролята на държавата във финансирането на предучилищното образование“, обясни Маринова. Тя добави, че една от новите постановки в новия законопроект е, че задължителната предучилищна възраст ще бъде на 5 години.

„Една новост, която намирам за положителна, е възможността за развитие на иновативни неспециализирани училища. Учителите ще могат да участват и в изработването на учебните планове, и на учебните програми. Ще могат да се изучават предмети като предприемачество, здравно образование, гражданско образование, програмиране или предмети, свързани с патриотичното образование на децата“, каза още депутатът от ГЕРБ.

Друг акцент в проекта за нов Закон за народната просвета включва да бъдат преобразувани институции като помощните училища, допълни Корнелия Маринова. В срок от 5 години се предвижда те да преминат към общините. Според нея, законопроектът на ГЕРБ е първата крачка, за да бъдат направени промени в учебните програми, а и в самите учебници.

Водещи новини

Още новини