Законът за училищното образование, който беше изготвен от ГЕРБ и мина на второ четене в 41-вото Народно събрание, отново ще бъде предложен, но с някои промени. Това каза министърът на образованието Тодор Танев, цитиран от Дарик.
Той уточни, че преди Законът да влезе в сила от МОН ще потърсят и експертни мнения, като в дискусиите ще се включат ученици, родители, възпитатели, настоятелства и дейци на културата.
„Законопроектът, който е бил разработван и разглеждан и минал на второ четене в 41-вото Народно събрание, си е законопроект на 41-вото. Този е различен в някои отношения, претърпял е промени. Вероятно тези, които са го създавали, са направили някои подобрения. Ще има дискусия и дебати. В тях освен гилдията ще се включат и тези, които са бъдещите потърпевши от един закон - ученици, родители, настоятели, възпитателите”, обясни министър Танев.
Това, което екипът на министър Танев планира за мандата си, е и по-ясно регламентиране и контрол върху научните степени и званията на професори във висшите училища.
„Съвсем не е все едно и също дали човек е професор в един или в друг университет. По-скоро мисля, че гилдиите на отделните учени трябва да се съберат и да се разберат по някакъв начин. Иначе ще продължат петчленките или седемчленките от приятели да произвеждат „продукт”, а много от този състав е некачествен от Калотина нататък”, коментира министърът.