Следващата учебна година започва с нов Закон за училищното образование

Булфото
share

Искаме следващата учебна година да започне по новия Закон за училищното образование, но не бива да бързаме. Това каза  министърът на образованието и науката проф. Тодор Танев при посещението си днес в 38-мо основно училище "Васил Априлов" в София, в което е учил.

За да влезе в сила законът от новата учебна година, той трябва да бъде приет до края на юли от Народното събрание -  преди депутатите да излязат в лятна ваканция, отбеляза министър Танев.

Законопроектът за училищното образование се подготвя от осем години, като има няколко негови варианта, написани от различните ръководства на Министерството на образованието и науката през годините.

За да трае един закон, трябва да се мисли, как ще изглежда той отвъд мандата на партиите на власт, коментира министър Танев. Той добави, че трябва да се мисли как ще изглежда този закон с хоризонт от десет години и тогава той ще е истински.

Попитан кога ще влезе за обсъждане законопроектът за училищното образование в парламентарната комисия, министърът каза, че преди това ще има дебати по него. Нека в този дебат по законопроекта, който е бил досега, да бъдат включени също родителите и общините, посочи министър Танев. Той обясни, че законопроектът ще бъде обсъждан по различни начини, като това може да става и в тематични групи в интернет. Политиките в образованието се правят от специалистите в държавния сектор, от бизнеса и от гражданите, които са потърпевши от това, което се прави, каза министър Танев.

Според него тези три страни трябва да бъдат равно представени, а не държавният сектор да е водещ, както се е правило до момента. "Ще пусна на всички да сътворяват политиката, а тя след това ще бъде одобрена от парламента, защото е събрала най-важното - общественото съгласие", обясни министър Танев. Той добави, че може да се правят и анкети, свързани със законопроекта за образованието.

От ръководството на училището министър Танев получи почетен знак с лика на Васил Априлов. Директорът на училището Виолета Игова и учители поискаха да бъде променено съдържанието на учебниците, защото "не е адекватно", както и да се намали броят на учебниците.

Водещи новини

Още новини