Стартовите осигурителни доходи на завършилите едно и също, но в различен университет се различават в някои случаи в пъти. Дипломиралите се в обществени комуникации и информационни науки в някои университети вземат двойно повече от колегите си. Осигурителният доход на едните е 1245,31 лв., докато при други е едва 608,16 лв., става ясно от рейтинговата система на висшите училища у нас, пише "24 часа".
Проектът е на министерството на образованието и консорциум ИОО-МБМД-С.
Драстични разлики се забелязват и в други направления. 1233,63 лв. е най-високият доход сред завършилите политически науки. Дипломирали се в същото направление, но в друг ВУЗ, получават 707,73 лв.
Може би най-шокиращата разлика е в професионалното направление икономика. Първенците още с дипломирането си получават 1472,84 лв. На дъното са абсолвентите с доход от 585,11 лв.
В психологията е от 711,79 лв.до 1059,22 лв.
Рейтингът показва, че има значение кой университет си завършил и при физическите науки. Осигурителният доход на завършилите варира от 569,5 лв. до 1058,34 лв.
Интересен нов детайл в новата рейтингова система е картината какви професии упражняват завършилите определено професионално направление.
Най-висок е процентът сред получилите диплома в изобразително изкуство, история и археология и растениевъдство. Най-много държавни служители пък дава направлението военно дело.
Таблицата с оценката за прилагането на придобитите знания и умения на практика пък е по скала от 0 до 10.
Тя е направена от социологическо проучване сред работодатели. Процентът е пресметнат от работодателите, заявили, че наемат служители в съответното професионално направление, обясняват авторите на рейтинговата система.