Около 2500 лева от клас се събират по време на родителските срещи в началото на учебната година. Всяко семейство с ученик трябва да задели между 50 и 100 лева, пише "Телеграф".
В детските градини сумите се движат между 35 и 60 лева според нуждите на групите.
На някои места преподавателите подсказват каква сума е нужна, за да се подобрят условията. На други майките и бащите сами взимат решение какво да купят и по колко да събират.
Така например родителите в някои столични училища дават всяка година по 20 лева на месец за ремонти на сградата - боядисване, продухване на дограмата, кърпене на покрива, парната инсталация и др. Нищо, че за тази работа има специално перо в школските бюджети, а често се отпускат и средства по проекти за енергийна ефективност. Така от един клас училището изкарва около 500 лева, а от всички випуски - над 15 000 лв.
Отделно родителите се използват и за обзавеждане на стаите. В столичното 18-то СОУ например искат пари за щори, които излизат по 30 лева на дете. В 95-то СОУ пък родители събират пари във Фейсбук за ремонт на двора на училището, който е опасен за децата. Такива случаи има и в Пазарджишко.
Допълнително сеискат по 10 лева за консумативи – тоалетна хартия, сапун и евентуално минерална вода за децата. В гимназиите на децата се налага да си плащат фотокопията за контролните икласните. Това струва около 5-6 лева.
Така общата сума, която се отделя още в първите седмици на учебната година е около 100 лева, като на места родителите дават и над 200 лв.
Най-много пари семействата отделят за помагала. В малките класове те струват между 40 и 65 лева, в зависимост от училището и предпочитанията на преподавателите.
„Защо основното образование се води безплатно, при положение, че непрекъснато ни доят за учебни тетрадки, сборници, атласи, тестове и пр.“, недоумяват родителите.
Извънкласната дейност пък върви между 20 и 30 лева на месец.