За малките държави моделът на икономическо развитие е да се върви към партньорство между бизнеса и науката, и да се върви не към екстензивни производства, а към такива екстензивни, свързани с интелектуалния потенциал на нацията. Това каза днес във Варна вицепремиерът Даниела Бобева, предаде БТА.
Тя посочи, че наскоро - по време на летния форум в Давос, е имало среща с финландския премиер и той казал, че по критерия за конкурентоспособност финландската икономика е втора в света, като това се дължало единствено и само на това, че е създадена добра система за връзка между бизнеса и образователната система.
Финландия е малка страна, България също, и това е моделът за икономическо развитие, посочи вицепремиерът.
Тя обясни, че във Финландия не държавата дава пари за развойна дейност. От парите 75 процента са от бизнеса, а останалите от държавата, обясни Бобева. По думите й и там има иновационен фонд като нашия, но във Финландия нещата работят.
Ако учените и университетите чакат правителствата да им кажат какво да правят - нещо не е в ред, по-скоро трябва да е обратното, заяви Бобева.
Насърчаването на иновациите не е въпрос на пари или на държавна политика, коментира тя и допълни, че това е състояние на ума както на учените, така и на бизнеса. "Не знам защо не си говорят университетите и бизнесът", обобщи вицепремиерът, която участва в дискусионния форум на тема "Ефективност на управлението на висшето образование в България - възможности и проблеми на частните висши училища" край Варна.