Тръгват уроци срещу алкохола още в детската градина

share

Всеки осми у нас пие твърд алкохол всеки ден, а всеки четвърти - редовно, т.е. почти през ден. 75% от народа въобще не спортува и не прави никакви упражнения, а всеки десети аборт продължава да е сред момичета на възраст между 15 и 19 години, пише „Труд".

Такъв е алкохолният, спортният и репродуктивният статус на българина, очертан в проекта на Националната здравна стратегия за периода 2014-2020 г. За да обърне статистиката, екипът на здравното министерство, написал документа, предлага серия от мерки. Първата е въвеждане на здравно обучение и образование още в детските градини, което да продължава в училищата. Предлага се изграждане на нов и успешен модел на национална политика срещу злоупотребата с алкохол, защото явно сегашните мерки не дават резултат. Друга мярка предвижда политика за повишаване на физическата активност на населението. Лечебните заведения пък да станат едно от "оръжията" на профилактиката, а не да вървят само след болестите.

Стресът и трудните условия на живот са основната причина за злоупотребата с алкохол. А на рисковата и вредна консумация се дължат 10% от болестите на съвремието, пише още в стратегията. Според нея през периода 1999-2011 г. българинът е започнал да пие повече бира на фона на минимално намаление на вината и ракиите. Тревожно е също, че през 1999 г. 57% от 16-годишните са заявили, че са пили поне едно питие в последните 30 дни. А през 2011 г. този процент вече е 65,2. Задържа се и процентът на "пияниците".

През 2007 г. 21% от учениците са се напивали поне едни път през последния месец, толкова са и през 2011-а - 20,4. Положителната новина е, че намаляват българите, които са загубили девствеността си под 15-годишна възраст. През 2006-а са били 9,9% сред групата 15-24 г., а през 2009-а - 8,3. Но абортите сред групата до 19 г. не намаляват, което налага здравното обучение да се поддържа от всички институции.

19,8% от мъжете и 3,8 на сто от жените у нас консумират твърд алкохол всеки ден. Според проучванията 12 на сто от преждевременната смърт (под 65 г.) при мъжете и при 2% от жените е настъпила именно заради злоупотреба с чашката.

Водещи новини

Още новини