2/3 от слабообразованите семейства в страната са бедни

share

22 000 души са загубили работата си у нас за последните 12 месеца, сочи статистиката. Според икономисти, за да спадне безработицата в страната, следващото правителство трябва да акцентира върху намаляването на разходите на хората, които създават нови работни места, предаде БНТ.

Според икономисти, ангажиментите на работодателите не свършват единствено с изплащането на месечните възнагражденията на работниците.

"Не говорим за заплатата, която да бъде дадена, а за всички тези ограничения, които идват със създаването на работното място, особено осигурителното бреме, което върви с труда. Всичко това трябва да се преосмисли", казва Петър Ганев от Институт за пазарна икономика.

Рискът да си беден е пряко свързан с годините, прекарани в училище, твърдят от Либералния институт за политически анализи и Института за пазарна икономика. Две трети от слабообразованите семейства в страната са бедни. Хората без дипломи трудно могат да си намерят работа, защото се инвестира предимно във високотехнологичния сектор.

"Ние произвеждаме 1000 програмисти годишно. Толкова излизат от университетите. За тези 1000 човека ние търсим милиарди инвестиции, а за 500 000, които нямат образование, казваме: Това не са важни инвестиции, ние не искаме ниско квалифицирани кадри", обясни икономистът Георги Ангелов.

"Това, което е малко объркано в мисленето на българина, е, че успешното образование е това, което гарантира работа. Всъщност, успешното образование е това, което те прави предприемач и те учи ти да създаваш работни места", добавя Петър Ганев.

За да сме конкурентни на пазара на труда, Ганев съветва непрекъснато да се преквалифицираме и самообразоваме, защото дори и да сме учили в престижен университет е добре постоянно да трупаме нови знания.

Водещи новини

Още новини