След новогодишните празници най-вероятно ще бъде решена съдбата на Никола Николов-Паскал. Той е погнат по аферата "Митници" и смятан за контрабандист номер 1 в България.
Това съобщава "България Днес", като се позовава на запознати със случая в Сърбия, където бе арестуван и задържан Паскал до произнасянето на тамошния съд.
На сръбските магистрати очевидно им е доста трудно да вземат решение дали да екстрадират Николов у нас, а едномесечният срок, който имаха да излязат със становище, вече изтече. Той е само ориентировъчен, но обикновено по подобни казуси съдът, независимо кой и къде, се произнася доста по-бързо. Това навежда на мисълта, че е възможно да има някои неясноти или допуснати грешки в документите, които е предоставила Софийската градска прокуратура на съда в Сърбия. С тези документи трябва да бъде доказано по безспорен начин, че има данни Паскал да е замесен в разследването срещу Агенция "Митници", което е за корупция и търговия с влияние.
Сръбската Темида ще вземе своето решение най-вероятно след Нова година, защото от 18 декември съдът излиза в отпуск чак до 7 януари.
На този етап Паскал остава в ареста в Белград, но това може да се промени скоро и той да бъде освободен срещу парична гаранция или друга по-лека мярка за неотклонение. Това ще се случи, ако магистратите решат, че няма достатъчно доказателства, събрани по време на разследването, които да го уличават в престъпленията, в които е обвинен. Другият вариант, при който Паскал може да бъде пуснат от килията, е, ако делото за екстрадицията му се забави много.
Когато излезе становището на сръбските съдии, каквото и да е то, Паскал няма да бъде моментално екстрадиран, ако съдът реши делото в тази посока, защото има право да обжалва в 20-дневен срок. Родната прокуратура има същия срок, в който да протестира решението на сръбската Темида, ако то не й изнася.
В крайна сметка последната дума, ако се стигне до там, има министърът на правосъдието в Сърбия. Сценарият може да се окаже доста подобен на този с Цветан Василев, който, въпреки че се издирва от българските власти от години, си живее спокойно в Сърбия. При Василев първите две съдебни инстанции в Сърбия се произнесоха в полза на прокуратурата у нас и разрешиха неговата екстрадиция, но в крайна сметка тогавашният министър на правосъдието отказа да екстрадира Василев и сагата приключи.
Друга причина според източниците ни Паскал да не бъде върнат у нас, е липсата на категорични доказателства, които да сочат, че Николов е замесен в аферата на Агенция "Митници". Важно е да се отбележи, че срещу Паскал няма почти никакви обвинения. Това бе и причината прокуратурата хем да иска, хем да не иска да бъде издавана европейска заповед за арест.
Самата българска прокуратура направи изненадващо признание в тази посока. То дойде от брата на Пепи Еврото - прокурор Емил Петров, който представляваше прокуратура пред Апелативния съд по делото за европейската международната заповед за арест (ЕЗА) и екстрадицията на Паскал. По време на слушането прокурор Петров обяви, че искането на Софийската градска прокуратура за издаване на ЕЗА на Никола Николов-Паскал, както и самото обвинение по аферата с Агенция "Митници" не са подкрепени от доказателства. Това му изявление втрещи магистратите, защото все пак прокурор Петров представя държавното обвинение, но изглеждаше, че представлява Паскал.
"Молбата на прокуратурата е изготвена абсурдно - тя е декларативна и бланкетна. В нея няма никакви доказателства, че Никола Николов е извършил каквото и да е било престъпление. Нито има доказателства, че Паскал ще се укрие, нито има такива, че ще извърши някакво престъпление. Това е като някаква атака!", обяви прокурор Петров.
"Срещу Паскал няма почти никакви обвинения. В делото срещу него няма нищо освен това, че е обвиняем за участие в организирана престъпна група. Няма никаква яснота относно каква роля е играл в тази престъпна група. Не само че няма други обвинения, никой една дума не споменава освен това за престъпната група. Паскал е доста мистериозна фигура." Това каза преди време адвокат Людмил Рангелов пред "България Днес". Адвокат Рангелов защитава ексшефката на Агенция "Митници" Петя Банкова, която е погната заедно с Марин и Стефан Димитрови, бившия главен секретар на МВР Живко Коцев и Паскал. Всички са погнати за подпомагане на канали за трафик и за корупция.
Припомняме, че през април тази година се проведе спецоперация в Агенция "Митници", при която задържана бе шефката на агенцията Петя Банкова, както и баща и син Димитрови. Освен работните места на обявените за организирана престъпна група бяха претърсени и домовете им. От жилището на Петя Банкова бяха иззети единствено списъци с описание на контрабандни канали, които тя е смятала да разбие, и е имала оперативна информация за участието на служители от Агенция "Митници", които са ги прикривали. Какво ще става с този казус, в който има много неясноти, предстои да разберем, когато делото започне по същество.