Привличането на погледа на Организацията за борба с изпирането на пари (Financial Action Task Force, FATF) към България не е случайно. То е свързано с динамиката на целия пазар и факта, че през годините в голяма част от скандалите, свързани с пране на пари, излизат и български имена. Това коментира в ефира на Дарик Цветомир Тодоров от Българския институт за правни инициативи (БИПИ).
По думите му, докато подобни скандали в чужбина са последвани от шумни разкрития, то у нас оповестяването на замесени българи във финансови афери остава без последици.
"В България бяха пощадени голяма част от участниците и мрежата не се разплете", допълни Тодоров.
Той коментира, че страната ни е станала привлекателна дестинация за пране на пари, тъй като доверието на престъпния свят към традиционните държави, свързвани с този вид бизнес, е спаднало.
"В последните години мненията на експерти са, че страната ни се е превърнала в държава, която пере пари на други перачници на пари", коментира още Цветомир Тодоров.
Той даде за пример няколко индикатора за това, сред които продължаващото ново строителство, при наличие на 35% празни жилища само в София. "Това очевидно говори за дисбаланс в целия сектор", заяви анализаторът и допълни, че ситуацията е подобна и в морските и планинските курорти.
Тодоров подчерта и факта, че 8 от 10-те граждани на Европейския съюз, включени в списъка със сакнциите "Магнитски", са българи. "Имаме бивш министър на финансите, министър на енергетиката, бивши директори на АЕЦ "Козлодуй", лидер на партия и действащ политик", изреди Тодоров.
И уточни, че няма никакъв резултат след излизане на този списък. Проверките на българските институции не са открили престъпление.