Не е полезно да се взима крайно решение преди да се видят всички доказателства. Не трябва да се издават предварителни присъди на полицая. На база известните обстоятелства оттук, полицаят е имал на пръв поглед основание да произведе изстрел. Това заяви адвокат Димитър Марковски в ефира на Нова телевизия.
На 18 септември в полицията е получен сигнал, че в района на столичен хотел трима непознати са нападнали две момичета. На място са изпратени полицейски екипи. При преследването са произведени предупредителни изстрели в безопасна посока, но бегълците не спрели. При произведен още един изстрел е ранен един от тях - 18-годишен. Незабавно е откаран в болница, но по-късно е починал.
„Резултатът от експертизите ще внесат пълната яснота за това в какво положение се е намирало момчето при стрелбата”, допълни той.
Доц. Милен Иванов, бивш зам.-ректор на Академията на МВР, заяви: „Стоп патроните са парадокс, те трябваше отдавна да се премахнат. Те са смъртоносни на 11 метра разстояние. Стоп патронът не е решение, даже е опасен, защото ограничава правата на полицая за самозащита. Например – ако престъпникът се намира зад кола, патронът ще спре в ламарината, а престъпникът може да си стреля по полицая.”
Адвокат Марковски поясни: „Полицаят е дал полицейско разпореждане към крадеца. Категорично трябва да се знае, че когато полицейски орган даде разпореждане, то трябва да се изпълни.”
„Трябва да имаме две послания. Едното е, когато полицай извади оръжие, направете всичко възможно като служител на реда да не се стига до смърт. Другото – като извършител на престъпление, постарайте се да не се стига до такива крайни случаи. Важно е да си извадим поуки”, допълни още адвокатът.
„Обществото очаква по-строги репресии към извършителите на престъпления. Това е в следствие на дългите години бездействие”, каза доц. Иванов.