Интересна е реакцията на Кирил Петков след убийството на Алексей Петров, намеквайки, че това е опит за дестабилизация на властта. Търси се импулс за реформиране на службите. Любопитни са и изказвания от другата страна - те казват, че Петров е самата "сглобка". Засега надделява второто. Ако не бъде разкрит случаят, ще остане тягостно усещане за безпомощност и тържество на криминалната хроника.
Това каза социологът Първан Симеонов за "Твоят ден".
Според него убийството е разчистване на сметки назад във времето.
Медийният експерт Георги Лозанов определи Петров като типичен хибриден персонаж на прехода.
"Той съчетава задкулисни с легитимни дейности, връзки с тайните служби, академична кариера и политически амбиции. Изненадващо се появи отново в публичното пространство и намекна, че Гешев трябва да си ходи. Може би даде знаци, че има голям властови ресурс, това може да е стъписало някой и да е решил, че този път атентатът ще даде резултат. Защото като че ли бдителността около него беше паднала след двата неуспешни атентата", коментира той.
По думите му престъпното деяние показва няколко неща, а първото е, че не е бивало да бъде оправдаван по делата, по които беше обвинен.
"Ако наистина е толкова невинен, нямаше да бъде застрелян. Това е много лоша точка за правосъдието. Той накрая излезе като авторитет. Когато някой не стане жертва на правосъдието, тогава един злодей си отива от ръката на по-голям злодей. Убийството на Алексей Петров поставя въпросът кой е по-големият злодей. Разследването трябва да го установи или самият злодей няма да го позволи. Това убийство показва, че преходът продължава", посочи Лозанов.