Центърът за изследване на демокрацията представи анализ на данните на национално изследване на престъпността. Изводите са поместени в доклада "Тенденции на престъпността в България 2010-2020 година".
"Данните показват, че има един устойчив спад на престъпността от 2010 година насам. Той се регистрира и от полицейската статистика, регистрира се и от провежданите от нас през годините изследвания", каза пред БНР д-р Атанас Русев от Центъра за изследване на демокрацията.
В периоди на икономическа и политическа криза има скок на престъпленията, допълни Русев.
"През 2021 се очаква скок в престъпността. За 2020 още не се вижда, има някои първи симптоми в края на годината, но 2021, 2022 година вероятно може да очакваме отново скок в битовата престъпност", подчерта той.
Според Русев полицията регистрира само част от престъпленията и има различни причини за съществуването на тази необхватна от полицията престъпност.
"Известен дял от гражданите въобще не заявяват, че са станали жертва на престъпление поради различни причини. Счели са, че престъплението не е достатъчно сериозно, нямат доверие в полицията, че ще направи нещо или друга причина. Голям дял от тази разлика, която ние регистрираме, се дължи на тази незаявена престъпност. По наши изчисления през 2019 година 60% от жертвите на престъпления въобще не са отишли в полицията да регистрират престъпленията", каза експертът.
И обясни, че се наблюдават осем често срещани престъпления - нападения и заплахи, престъпления срещу собствеността, кражба, грабеж.
"Като цяло броят на тези престъпления спада, включително през миналата година имаме едни от най-ниските нива за почти всички престъпления, може би единствено изключение правят нападенията, където си има през последните 10 години общо стабилно ниво, което не се променя", подчерта Русев.