Дипломат: Добрите отношения между България и ОАЕ могат да ускорят процеса за екстрадиция на Божков

share

ОАЕ от години са рай за инвестиции и правене на бизнес, както и ЮАР преди години. Много лесно може да се регистрират офшорки, да се купуват недвижими имоти, и да се получи пребиваване. Все пак, ако не се спазва закона, има санкции.

Това каза в сутрешния блок на БТВ бившият генерален консул на България в Дубай Милен Керемедчиев. "Мога да дам пример пример с Христофорос Аманатидис - Таки, който преди години също избра да избяга именно в ОАЕ. Между ОАЕ и България няма договор за правна помощ и сътрудничество. Много страни нямат такъв договор с ОАЕ. Добрите отношения между България и ОАЕ могат да доведат до ускоряване на процеса за екстрадиция. ОАЕ е федерация от емирства и там всеки емир решава. Едноличната власт взема и нестандартни решения, така че екстрадицията може да се случи", продължи още дипломатът.

Журналист: Борисов за минута може да уреди екстрадирането на Божков

Керемедчиев разкри и какво представлява самата процедура. "България изпраща искане за екстрадиция на Божков, след това процедурата минава през съда в ОАЕ и се гледа на две инстанции. В момента на избягалия от България бизнесмен трябва да му е отнет и задграничния паспорт", добави той.

Припомняме, главният прокурор вече потвърди, че властите в ОАЕ официално са дали информация за задържането на Васил Божков и неговите приближени - собственикът на мажоритарния дял акции във ФК "Левски" Георги Попов и управителят на "Еврофутбол" Александър Тумпаров (член на надзора на "Левски"). 

Официално: Васил Божков, Георги Попов и Александър Тумпаров са лицата задържани в ОАЕ

Вчера стана ясно, че Васил Божков е разследван и за организирането и ръководенето на престъпна група, свързана с убийства, изнасилвания и принуди. Към момента на Божков са повдигнати седем обвинения за ръководител на престъпна група, за принуда, за изнудване, за опит на подкуп на длъжностно лице, за подбудителство на престъпление по служба и още две деяния.

Гешев: С Божков само загряваме! Разследваме го за убийства в хазарта, той ще се опита да организира хибридни атаки

На 20 декември миналата година Специализираната прокуратура обяви, че започва проверки на фирми на Васил Божков, свързани със залози у нас. Беше образувано досъдебно производство за престъпление, извършено през декември 2017 г. в София, посочиха тогава от държавното обвинение. Става въпрос за сигнал от Цветомир и Боян Найденови, който включва също така и данни за изнудване чрез принуда, придружено със заплаха за убийство или тежка телесна повреда. 

През 2014 г. "Националната лотария" не плати нито един лев данък, в резултат на "забравен текст" в закона, според който, тези игри подлежат на облагане. През 2015 г. бе въведен данък 15% от оборота на дружествата с лиценз за извършване на лотарийни игри. Сигналът на Цветомир Найденов е, че от 2015 г. до момента, "Националната лотария" не плаща дължимия по закон данък - 15%, а заплаща 20% такси от комисионни, което е задължение за друг вид хазартен лиценз.

Според изнесените обвинения от страна на Цветомир Найденов, ДКХ години наред е работела под пълното въздействие на Васил Божков, акционер в "Национална Лотария" както и в Еврофутбол, Евробет, и др. Многократно са възпрепятствани множество оператори от издаване на хазартни лицензи в България (б.а. - такива са случаите с Betfair, Betstars, Novibet, и др.). Тази порочна практика трябва да бъде един път завинаги прекратена и държавата е необходимо да се намеси решително.

Водещи новини

Още новини