ДАНС и МВР търсят авторите на фалшивите сигнали за отнемане на деца

Pixabay
share

Териториалната дирекция на ДАНС и ОД на МВР - Сливен изясняват авторите на фалшивите сигнали, които доведоха до масова истерия в училищата с преобладаващо ромски ученици. Информацията бе разпространена от Областна администрация, заедно с обръщение на областния управител Чавдар Божурски, който призова всички религиозни и етнически общности към спокойствие и разбирателство, предаде БНР.

Днес голяма част от учениците от квартала „Надежда“ не бяха пуснати от родителите си на училище.

Една от версиите за появилото се напрежение е, че то е било провокирано от жена от южната част на „Надежда“, чийто дом е бил посетен от социални служители във връзка с раздялата със съпруга ѝ.  Целта на посещението не е била да се отнемат децата ѝ, а да се установи какви са условията за отглеждането им, се казва в съобщението на Областна администрация до медиите. Областния управител Чавдар Божурски обяви, че институциите започват разяснителна кампания сред хората от ромската общност.

Все още не е ясно кой е източникът на дезинформация в случая с училищата в Сливенско и Ямболско, каза просветният министър Красимир Вълчев. Той отбеляза, че фалшивите новини са стигнали до семействата от клипове в социалните мрежи.

Подобен опит за дезинформация през изминалите дни е имало и в София, Карнобат, Сунгурларе и Ямбол. Това не е прецедент, допълни министър Вълчев и припомни, че през 2015 г. по време на предизборната кампания отново е правен опит за дезинформация на обществеността.

Междувременно стана ясно, че на децата няма да се пишат отсъствия, докато обстановката не се успокои напълно.

"Казал съм ден-два да не пишат отсъствия, ако е необходимо и повече, защото не можем да виним в случая родителите, децата пък най-малко, каза той.

Водещи новини

Още новини