Настояват за повишаване на санкциите за бракониери

Pixabay
share

Необходимо е значително повишаване на санкциите за бракониери, включително и криминализиране на проявите им, заяви в интервю за БТА Васил Василев - председател на Управителния съвет на Националното ловно-рибарско сдружение "Съюз на ловците и риболовците в България" /НЛРС-СЛРБ/.

По думите му в момента, въпреки че Наказателният кодекс предвижда наказателно преследване за извършителите на бракониерски прояви, самите прагове, с които се определя размерът на щетата в НК са твърде високи и са неприложими при нарушения по Закона за лова, Закона за рибарство и аквакултури, Закона за горите.

Според Василев необходима е специална промяна в тази част, която да даде възможност извършителите на бракониерски прояви да бъдат подвеждани под наказателна отговорност и да могат да влязат в затвора затова.

В момента те живеят с чувство за безнаказаност и правоприлагащите органи в лицето на служителите на регионалните дирекции по горите на държавните горски и ловни стопанства губят мотивация, защото всеки санкциониран впоследствие влиза в съда, където актовете и наказателните постановления много често биват отменяни, твърди Василев.

Всяка следваща година популацията на основните видове едър и дребен дивеч бележи 3-5-процентов ръст, каза още председателят на УС на НЛРС-СЛРБ. Изключение прави заекът, но членовете на Националната ловна организация не могат да се преборят с прекалено интензивните промени в местообитанията вследствие на прилаганите нови селскостопански практики, посочи Василев. Според него биоразнообразието в интензивните земеделски райони е подложено на тотално унищожение.

Затова, по думите му, е нужно да се преосмислят основните параметри на общата стопанска политика в България и да се даде възможност за опазване на дивечовите местообитания.
Няма основание да се дават по-специални условия за ловните огради, категоричен е Василев. По думите му дисбалансът в сроковете за провеждане на групово ловуване на дива свиня мотивира определени недобросъвестни стопани на заградени площи да улавят дивеч от свободни терени, с които пълнят своите огради, за да провеждат успешни ловни излети до края на февруари.

"Това е кражба от обществото. В резултат на подобни недобросъвестни действия популацията на дива свиня в някои райони бе доведена до срив", заяви Василев.

 

Водещи новини

Още новини