Хелзинкският комитет се усъмни в самоубийството на Чочо

share

Българският хелзинкски комитет (БХК) изразява сериозно подозрение към твърденията на полицията, че Стойчо Стоев сам се е убил - пред служители на ГДБОП и окръжния прокурор на Перник. Това се казва в позиция на правозащитната организация, публикувана в официалната й страница.

В деня, в който бе открито тялото на Мирослава Николова от Перник, полицията съобщи, че един от заподозрените – Стойчо Стоев се е самоубил при повторния оглед на жилището му, където имало укрито оръжие. Ведомственият пресцентър потвърди, че Стойчо е мъртъв след часове мълчание. Неясните обяснения на по случая доведоха до редица коментари и съмнения.  Вече пети ден никой не казва какъв точно е бил пистолетът, с които Стойчо се е прострелял.

БХК обаче не е убеден, че той сам е посегнал на живота си, предаде bTV. „Неведнъж в миналото български полицаи са отнемали живота на задържани лица, след което са представяли смъртта им като самоубийство. Такъв, например, е случаят по делото Огнянова и Чобан, по което през 2007 г. Европейският съд по правата на човека осъжда България за нарушаване правото на живот. В този случай съдът намира за неправдоподобни твърденията на полицията, че задържаният сам се е хвърлил от прозореца на РПУ – с белезници и от 10 м височина, „за да избяга”, пише в позицията на правозащитната организация.

За БХК има редица съмнителни обстоятелства.  Изтъква се фактът, че смъртта е причинена с оръжие, за което в медиите е имало информация, че е полицейско. Друго подозрение е това, че в съобщението на МВР се твърди, че Стойчо се е прострелял с укрито оръжие в дома си, но това е станало при втория оглед .  Странно и съмнително е твърдението, че човек с белезници може да се простреля в присъствието на не какви да е полицаи, а на такива от ГДБОП.  Обръща се внимание на медийни публикации, според които са се чули няколко изстрела. Правозащитната организация се съмнява в тезата на МВР и защото няма мотив за самоубийство – напротив, според полицията Стоев е получил обещания за снизходително третиране от органите, доколкото изобщо е бил заподозрян, а последното никак не е сигурно, след като министърът заяви, че не той е извършителят.

Оправданията на висши полицейски служители за „грешка” на полицаите от умора са несъстоятелни, продължават от БКХ.

Преди почти година започна кампанията „Полицейското насилие: стоп сега!”, чиято цел бе да промени Закона за МВР в съответствие с Европейската конвенция за правата на човека, така че да забрани свръхупотребата на сила и оръжие от полицията. Това още не е станало.

Напомняме на властите, че търпението на гражданите не е неизчерпаемо, добавят от БХК. 

Водещи новини

Още новини