Нов вирус краде данните от банковите карти на хора, които пазаруват в онлайн магазини. Зловредният код е особено интелигентен – може да се самолекува и се възпроизвежда дори и след изтриване.
„След два дни изчезна и самият онлайн магазин. Започнахме да го издирваме и опряхме до разплащателната институция, откъдето казаха, че отговорността е на онлайн магазина”, каза потърпевша пред БТВ. Платежните оператори отчитат, че 40% от българите купуват в мрежата няколко пъти месечно. От националната статистика пък са изчислили, че този процент е 16. За всички тях има рискове, когато не проверяват сайтовете, през които пазаруват. Внимавайте дали сайтът е защитен – адресът да започва с HTTPS и да е сертифициран по стандартите за сигурност при плащане с кредитни карти PCI, съветват експерти по киберсигурност.
Обикновено връзката се къса между сайта на магазина и този на платежния оператор. Ако сайтът не е защитен, данните ви могат да бъдат пренасочени от киберпрестъпници. Вирусът се активизира всеки път, когато някой направи поръчка. У нас жалбите на ужилени от онлайн пазара растат, обобщават от Комисията за защита на потребителите. За последната година от 2000 жалби 10% са свързани с онлайн покупки.