МВР стартира проект за подобряване на обмена на дактилоскопни и ДНК данни (снимки)

МВР
share

Министерството на вътрешните работи стартира проект за подобряване на капацитета, скоростта и сигурността за обмен на дактилоскопни и ДНК данни на институтите по криминалистика - партньори по проекта „Укрепване капацитета на криминалистичните институти на България, Словакия и Унгария, с оглед предизвикателствата и реализиране на стратегическите цели на ЕС в борбата с трансграничната престъпност и тероризма”, чрез модернизиране на системите за автоматизиран обмен на данни между държавите-членки на ЕС.

Така зам.-министър Цвятко Георгиев накратко представи върху какво ще работят следващите 30 месеца партньорите по проекта – НИКК-МВР и институтите по криминалистика в Словакия и Унгария.

Цвятко Георгиев уточни, че тристранният проект предвижда развитие основно в две направления – набавяне на оборудване и обмен на експертен опит и уеднаквяване на процеси и практики между участващите държави, за постигане на оперативни цели на ЕК в борбата с трансграничната престъпност и тероризма. Предвидена е и международна научно-приложна конференция, която ще се проведе в България.

С помощта на този проект ние ще доразвием и ще разширим потенциала на двете големи бази, които НИКК администрира - това са ДНК базата данни и автоматизираната дактилоскопна система AFIS, каза на свой ред директорът на Научноизследователският институт по криминалистика и криминология на МВР старши комисар Добринка Маркова, цитирана от МВР.

По този начин ще се увеличи скоростта и степента на сигурност за обмен на информацията. Добринка Маркова разясни, че към момента България обменя информация с всички страни – членки на ЕС, които са изпълнили критериите за обмен на дактилоскопни данни, но не така стои въпросът по отношение на обмена на ДНК профили, това се случва само с 8 държави. Успешната реализация на този проект ще даде възможност на НИКК да премине към система за обмен на информация на ДНК данни с повечето страни членки на ЕС.

Като резултат от проекта се очаква още подобряване на сътрудничеството между криминалистичните служби на трите държави и експертен обмен, с което ще се задълбочат интеграционните процеси и уеднаквяването на работните практики.

 

Проектът е съфинансиран от Европейския съюз чрез фонд „Вътрешна сигурност” 2014 по Инструмента за финансово подпомагане на полицейското сътрудничество и управлението на кризи, в рамките на процедурата за предоставяне на безвъзмездна финансова помощ в областта на обмена на информация между правоохранителните органи.

Общата стойност е близо 480 хиляди евро, като бюджетът на проекта само за НИКК е почти 363 000 евро.

Водещи новини

Още новини