Бум на кражбите на коли у нас - близо 9 процента повече са откраднатите автомобили през 2015-а в сравнение с миналата година, съобщава БТВ.
От началото на годината досега у нас са откраднати над 3600 коли, с 600 повече от 2014-а. Най-много са посегателствата в София, Варна, Бургас и Пловдив.
Има и любопитни прецеденти - най-драстичният скок на автокражби е в Смолян - над 300%. Миналата година оттам са откраднати 4 автомобила, а сега - 13. В Силистра също има 300% ръст - от 6 през 2014-а сега посегателствата са 18.
Една от причините, заради които има ръст в автокражбите, е, че дори и да хванат крадец, полицаите много трудно могат да съберат доказателства срещу него.
За да дадат един крадец на прокурор, полицаите трябва да го хванат не да разбива колата, а да я кара. Трябва да има самопризнание, а също и свидетел. Това изискват текстовете от закона, които са от 1968 година. И въпреки че са внесли предложения в парламента, те още не са гласувани.
„Отнемат даден автомобил, откарват го в даден гараж в столицата, разглобява се, после авточастите се разпродават по автоморги и така автомобилът изчезва”, разясни Пламен Максимов от сектор „Престъпления, свързани с МПС" - СДВР.
За автоморгите, които пласират части от разфасованите коли, също няма нито закон, нито контрол, твърдят полицаи. А печалбите са огромни.
„Той ако го купи за 1500, към 3 до 4 хиляди лева му е печалбата. Като затвори кръга, направете си сметката за 10 автомобила. Сумата става огромна, към 30-40 хиляди лева на месец”, изчисли Максимов.
Другата схема е скъпи возила да се продават с фалшифицирани документи.
Полицаите, които разследват автокражбите, се надяват парламентът да гласува скоро поправки в закона, които да криминализират не само шофирането на крадена кола, но и разбиването й. Твърдят, че така ще им е по-лесно да предават автокрадците на прокуратурата.