България би могла да бъде цел на терористите, но не е сред приоритетите им, смята съоснователят на Европейския център за стратегическо разузнаване и сигурност в Брюксел Клод Монике.
Пред БНР бившият агент от френската Генерална дирекция за външна сигурност, подчерта, че терористите избират целта си в зависимост от това дали разполагат със средствата за нанасяне на удар. Монике мисли, че България като външна граница на Европейския съюз, би могла да бъде мишена на терористите, но не е сред приоритетните. България, в която съществува мюсюлманска общност, и която е външна граница на ЕС, е една от новите демокрации и може да бъде дестабилизирана, очевидно е мишена, но не мисля, че е приоритетна мишена. "Такива в момента извън Европа са САЩ, а в Европа са най-напред Франция, Великобритания, Белгия, Германия и Холандия", смята той.
Експертът изтъкна, че терористите избират мишената си според това, дали разполагат със съответните средства. "Ислямските екстремисти имат един основен принцип - не избират мишената си според политическия дневен ред, въпреки че имат приоритети. Те я избират в зависимост от това дали разполагат със средствата за удар. Ако утре има мрежа от няколко души в България, която е структурирана и разполага с оръжия, ще има атентат и там", подчерта той
Събеседникът на радиото разкри също, че френското разузнаване е осуетило доста сериозен терористичен акт през пролетта. "Разузнавателните служби, полицията и правосъдието очакваха масивен терористичен акт във Франция. Бяха възпрепятствани няколко много съществени атаки. Те не успяха заради грешки допуснати от терористите - например срещу църквите в едно парижко предградие през пролетта. После до разузнаването достигна информация, че се подготвя още един сериозен терористичен акт. Това принуди френската авиация за пръв път да нанесе удари в Сирия в средата на септември и октомври срещу лагери, които тренираха френски джихадисти именно за този атентат", посочи Монике.
Френски експерт: България е възможна цел на терористите, но не е приоритет
- 15.11.2015 | 11:04
- 4304