Отведоха кмета на Ботевград в прокуратурата (обновена)

botevgrad.com
share

Кметът на Ботевград е доведен принудително в прокуратурата във връзка със снемане на обяснения по прокурорска проверка. Георгиев не е арестуван, каза Нина Панчева, говорител на Софийска окръжна прокуратура. Тъй като не се е явявал предходните пъти и няма уважителни причини за това, е установено принудителното му довеждане. Проверката е свързана с обществени поръчки и с отдаване под наем на общински имоти, предаде 24 часа.

Той е бил отведен рано тази сутрин към 8.00 часа, пред смаяните погледи на съседите си.

Първоначално бе съобщено, че кметът е арестуван, след което информацията бе променена.

Още през март тази година група граждани и общественици от Ботевград поведоха борба срещу "крайно аморалния стил и скандално корупционния модел на управление" на община Ботевград.

В отворено писмо до президента Росен Плевнелиев, премиера Бойко Борисов, председателя на Народното събрание Цецка Цачева и главния прокурор Сотир Цацаров тогава ботевградчани информираха за редица сериозни проблеми с надежда най-после държавата да предприеме адекватни действия по многобройните жалби и сигнали относно начина, по който се управлява Ботевград.

"Изразяваме твърдото си убеждение, че ако искаме да се доближим към стандартите и качеството на живот на нормалните европейски демокрации, преди всичко трябва да се преборим, или най-малкото да покажем воля за безкомпромисна борба с всички аморални и корупционни модели на управление. Ярък пример в това отношение е управлението на община Ботевград през последните дванадесет години", писаха през март гражданите. В подкрепа на своята теза те приведоха шест групи корупционни практики и конкретни данни от проверки на Сметната палата, Националната агенция за приходи и други.

При проверка на Сметната палата върху финансовото управление на общината за период 01.01.2012 – 30.06.2013 година са констатирани редица закононарушения, най-фрапиращите от които са неоснователно оскъпяваме на бюджета с над 1,33 млн. лева покрай изграждането на регионално депо за отпадъци, премахване на звеното "Вътрешен одит", системи и съзнателно извършени отклонявания на средства, системни и груби нарушения на Закона за обществените поръчки и други.

За изграждането на депото за отпадъци, финансирано с европейски средства, например се установява от Сметната палата, че разходите за превоз на излишните земни и скални маси са били предвидени за извозване на разстояние 10 километра, а реалното извозно разстояние до площадката, където са депонирани е едва 500 метра. Това означава, че Община Ботевград напълно съзнателно е допуснала да се сключи договор и да се изплатят разходи за 20 пъти по-големи извозни разстояния от действителните, което оскъпява проекта с над 1,33 млн. лева.

Проверката на Сметната палата установява и няколко случая на скандално опорочени тръжни процедури, при които са извършени фрапиращи закононарушения и откровени престъпления, изразяващи се в подмяна на представени оферти и самоволна промяна на първоначално обявени условия и параметри на публични търгове. "Манипулиране и опорочаване на процедурите при провеждане на обществени поръчки е трайна практика на общинската администрация", пишат възмутените граждани на Ботевград.

Водещи новини

Още новини