Почти всички бюлетини за повторно преброяване от цялата страна вече пристигнаха в София под засилена охрана и сериозни мерки за сигурност. Същинската работа по проверката им ще започне следващата седмица.
Конституционният съд даде срок до 10 януари да бъдат преброени наново бюлетините от близо 17 на сто от всички секции в страната. От Обществения съвет към ЦИК обаче установиха почти 700, които не фигурират в списъка на Конституционния съд.
С охрана от МВР от рано сутринта пристигаха бюлетини от различни области в Конституционния съд. Под конвой към София се отправиха и чувалите с книжа от 154 секции в Благоевград. Именно тази област е сред първенците по най-много разминавания между записаното в протоколите и отбелязаното в бюлетините. Преди да потеглят към столицата обаче, от областната администрация забелязват, че има проблеми при някои от документите.
"Имаше констатации, които бяха направени от комисията - нарушена цялост на ленти, неположени подписи на цялата комисия, липсващ печат, но това са детайли, които тепърва ще бъдат изследвани в процеса на делото. Материалите от изваждането им от помещенията в общинските администрации до момента на пристигането им в областната администрация на Благоевград, са под съпровождането на органите на МВР, както и транспортирането до КС, ще стане под съпровода отново на служители на МВР", коментира пред БНТ Веска Костадинова, гл. секретар на областна администрация - Благоевград.
В Конституционния съд чувалите се разпределят в няколко помещения и се запечатват. Именно тук 18-те вещи лица, натоварени със задачата да установят какви и колко са разминаванията, ще броят бюлетините. Повчето от тях са изборни експерти, бивши председатели и членове на ЦИК, и са разделени на общо 9 екипа. Те имат и още една задача - да сравняват разпечатаните от машините бюлетини с флашпаметите. 1777 са посочените от съда секции за тази проверка. В други 442 ще се проверяват само недействителните бюлетини. От Обществения съвет към ЦИК обаче са изготвили анализ, който установява, че 700 секции с нарушения отсъстват от списъка и настояват за включването им в експертизата.
"Тези 1777 на брой секции, според нас, не отговарят на критерия, който самият Конституционен съд е заложил в своето определение, а именно това да бъдат секции с разминавания от 2 и повече гласа между отчетените резултати в протоколите и преброените резултати от машините в техните флашпамети. Установихме, че има изпуснати над 680 секции. От Обществения съвет имаме надежда, все пак след произнасянето на КС законите позволяват 15-дневен срок, в който жалбоподателите могат да предадат своите бележки към определенията", каза Цветелина Пенева, Обществен съвет към ЦИК.
При повторното броене в КС няма да се използват записите от видеонаблюдението.
"Ако сами по себе си файловете от видеонаблюдението нямат доказателствена стойност, то те могат да бъдат основание за една експертиза и проверка на това какво пише в протоколите и какво има в чувалите. Немалко на брой секции, които ние показваме в приложение, където има повече от 10 гласа разлика, които са отчетени от секционната комисия, но ги няма на машината. Иемнно там са най-големите ни подозрения и притеснения за изкривяване на резултата поради недобра работа на членовете на СИК", добави Цветелина Пенева.
Според юристите е малко вероятно да се стигне до пълно касиране на изборите, а само частично в определени секции. Ако се стигне до такова, ще се преизчисли резултатът на партиите. И тук вариантите са промяна на броя мандати, както и влизане на нова формация в 51-вия парламент.