Проф. Веселин Вучков: Процедурата за отмяна на изборен вот е сложна

Bulphoto (архив)
share

Няколко партии вече дадоха заявка за оспорване на резултатите от изборите пред Конституционния съд.

Всичко по темата:
Предсрочните избори на 27 октомври 1114

"МВР също е в дълг към гражданското общество и към усещането за демокрация, и обстановката, в която бяха проведени последните избори. Изправени сме пред един много голям обем от контролиран вот, зад който има и много голям процент купен вот и не може да изолираме МВР от проблема. Но МВР не е всемогъщо", каза бившият вътрешен министър проф. Веселин Вучков в студиото на "Денят ON AIR".

По думите му в страната има цели региони, които са под контрол и икономическа зависимост било то от места власт, или държавни структури.

"Не ми се иска да вярвам, че има страх от страна на МВР. Но би могло да се повлияе на купения вот, било посредством областните директори на МВР, било то шефовете на районни управления. Понякога има и местни зависимости. Самата структура на МВР е много чувствителна към политически промени. Вътрешните министри са се сменяли често, може би по 2 пъти годишно. Всички тези промени се усещат", допълни проф. Вучков в ефира на Bulgaria ON AIR.

Румен Радев обяви кога свиква новото НС и заяви: Сезирането на КС е шанс на партиите да укрепят доверието в парламента

Той е на мнение, че това, което се вижда в секциите, е потресаващо.

"Записите позволиха да надникнем в процедурата, досега и това не можехме да видим. В ден-два преди изборите в цели региони на страната бяха подменени съставите на СИК, дори над 40-50%. Това също е обект на разследване. В доклада на МВР не видях статистика за СРС-та. Но те не могат да преодолеят това грозно явление. Купуват гласове тези, които след това тази сила я превръщат в икономическа", подчерта бившият министър.

Той припомни, че има драстични нарушения в много голям брой СИК-ове.

Попитан дали има основание за касиране на вота, проф. Вучков отговори: "През един час всички се надпреварват като мода да искат касиране на изборите. Частична промяна на изборния резултат би могла да се постигне, много по-трудно е едно отменяне на целия резултат. Процедурата за отмяна на изборен вот е сложна".

Гостът смята, че българският избирател заслужава изборните резултати да преминат проверката на КС.

Всичко по темата:
Предсрочните избори на 27 октомври 1114

Водещи новини

Още новини