Цветанов: От 2019 г. масовото купуване на гласове започна да се налага като практика

Булфото
share

От 2019 г. масовото купуване на гласове започна да се налага като практика. Чувал съм, че тогава дори и в София е имало такъв подход при избора на кмет. Това каза пред БНР бившият министър на вътрешните работи от ГЕРБ Цветан Цветанов, сега лидер на партия "Републиканци за България", участвала на изборите на 27-и октомври като част от коалиция "Свободни избиратели".

Всичко по темата:
Предсрочните избори на 27 октомври 1096

"Знам, че тогава (на местните избори през 2019 г. в София) с цената на всичко са се търсили гласоподаватели, които срещу финансов ресурс да могат да упражнят конституционното си право на глас", добави той.  

Според Цветанов е почти невъзможно да се стигне до касиране на вота и до нови избори за 51-во Народно събрание: "Въпреки коментарите от всички парламентарно представени сили - този резултат ги задоволява, защото имат парламентарната възможност да участват в процеса на разграбването на държавата, но за голямо съжаление не и за създаването на блага и подобряване на благосъстоянието на българските граждани и решаване на жизненоважни проблеми". 

По думите му купуването на изборите е най-сериозният пробив в защитата на националната сигурност на една демократична държава: "България е в ЕС и в НАТО и ние не сме в състояние - като членове в тези два съюза - да си гарантираме честността на изборния процес".

Ако едни избори са нечестни, това означава, че нямаме представителна демокрация, а контролирана демокрация, изтъкна Цветанов.

Конституционалистът Орлин Колев: Искането за касиране на избори трябва да бъде внесено с подписите на депутати от 50-ото НС

За гарантиране на честността на изборния процес той предложи: "Държавните служители да участват в изборния процес, като са ротирани - не от местата, където живеят, като бъдат председатели или секретари на секционните комисии. И ако при тях излязат записи за нарушения, като тези, които видяхме всички, от тях да се търси дисциплинарна и наказателна отговорност. Също и всички участници, регистрирани за избори, да имат възможност за членове - пропорционално, които да участват в този процес".

Цветан Цветанов заяви, че наблюдатели на "Републиканци за България" и коалиция "Свободни избиратели" не са били допуснати в избирателни секции в Якоруда и в Белица: "Те са регистрирани по съответния законов ред, но когато отиват и искат да наблюдават процеса точно във финалната му част, от СИК им казват, че нямат място там. Другото, което е, че голяма част от тези хора са зависими, защото хора от семействата им работят в Общината, а оттам им се дават такива сигнали, че да разберат, че не трябва да си търси правата, за да бъдат наблюдатели в този процес".  

Политиците ще започнат в парламента да се готвят предкампанийно за следващите избори през 2025 г., прогнозира той и уточни, че допуска да се състави някакво правителство, но нетрайно и няма да се заеме сериозно с проблемите на хората.

Всичко по темата:
Предсрочните избори на 27 октомври 1096

Водещи новини

Още новини