Продължаваме да вървим в цикъл задълбочаване на политическата криза. За пореден път трябва си дадем сметка, че срещу гражданския дълг на избирателите да участват в демократични изборите, стои политическият дълг на политиците да направят управление на база на резултата. И е малко несериозно, когато политическите лидери и активисти се сърдят на избирателите, че не гласуват, при положение че насрещното задължение не е изпълнено.
Това каза в предаването “Кой говори” по Дарик евродепутатът Радан Кънев от ЕНП/ПП-ДБ, който коментира изборните резултати.
"Ние сме парламентарна демокрация с пропорционална система. Осем партии е по-нормално от три партии. Това е естествено. Дали тези партии ни харесват няма никакво значение, защото тези партии са продукт на свободния избор на нашите съграждани. Много държави живеят по този начин. И те живеят с ясното съзнание, че пред политиците има императив да намерят мнозинство или формула без мнозинство, чрез която да управляват държавата", добави той.
По отношение на коалицията "Продължаваме Промяната - Демократична България" евродепутатът даде пример с частичните местни избори във Варна. Коалицията спечели убедително кметските места в двата големи Варненски района “Одесос” и “Приморски”. Резултатите, постигнати от вече избраните кметове, са далеч по-добри от резултатите за депутати на изборите, проведени в същия ден, защото техните кандидатури са мобилизирали общото усилие. Но нямаше видимо коалиционно усилие за парламентарните избори, а това е много лошо, когато търсиш увеличаване на изборния си резултат. Защото, когато за теб гласуват твърдите ядра, те са партийните. Но когато търсиш “горница”, ново доверие, ти търсиш избиратели, които са на цялата коалиция”, коментира Кънев.
По думите му вдигането на резултата с около 40 000 гласа е добра новина, но тя се дължи по-скоро на свръх мобилизация на съществуващите партийните ядра, а не на “разчупване” към избиратели, които са общи за коалицията. “Такова разчупване е невъзможно на база подобен нарцистично-егоистичен подход към кампанията, който следихме. Доколкото имаше кампания”, посочи политикът.
Риск за разпадане на коалицията съществува, но не е желаната посока според Радан Кънев. По думите му това развитие би зарадвало някои хора, най-вече от съображение за идеологическа чистота. “Друга полза от подобно разделяне не виждам. Опасности и вреди виждам много повече. Така че надеждата ми е коалицията да бъде съхранена. Да си дадем сметка, че тя в момента почти не съществува”, изтъкна евродепутатът.
"Въпросът за развитие на коалицията трябва да се постави пред този за лидерството", коментира Кънев. Според него, ако коалицията ще върви към укрепване, а не към това чисто формално обединение, което наблюдавахме през кампанията, въпросът за лидерството става някак си общ въпрос, посочи той. И допълни, че ако в предишни кампании се е говорело за две части на коалицията (ПП-ДБ), сега сякаш са разговорът е бил за трите отделни партии.