Неработещ е този модел, който е от 90-те години, партиите да назначават целия състав на администрацията. Това заяви пред БНР Стоил Цицелков, Обществен съвет към ЦИК и член на Обединение Честни Избори.
"Ще видите неграмотни председатели на секционни избирателни комисии, такива, които не знаят български, както и такива, които сте гледали на камерите да правят манипулации. Тези хора получават предупредителни протоколи, но това дори не ги спира да участват отново в избори. Изборният закон все още оперира със срокове, които бяха писани, когато администрацията беше временна. Създаваше се много малко преди изборите, сроковете бяха съкратени. Те все още не са актуализирани за перманентна администрация.
За да влязат в сроковете, партиите подават какъвто списък имат от миналите избори, защото знаят, че по-късно могат да го актуализират с нови имена – такива, които не са преминали обучение и без аргументи защо. Когато имаш тази възможност, защо да не се възползваш? Добрата практика е дори да сменят някого, той да бъде човек, който е преминал обучение и е държал някакъв тест за квалификация. Това не е записано в закона и трябва да мине през парламента".
ЦИК не е излязла с методически указания и промени все още биха могли да се направят, посочи Цицелков в предаването "Преди всички".
Като слабо място в изборното законодателство, той отбеляза също, че се предлагат едва 25 лева на председателите и секретарите на комисиите за предаване на документи. "Става въпрос за цяла нощ. Заключен си и нямаш право да отидеш дори до личния си автомобил. Хора припадат".
Много по-лесно би било тези документи да се предадат онлайн, смята Цицелков, подкрепяйки предложението на група граждани.
Той коментира и предложението протоколите в СИК да се запечатват в предвалително осигурени пликове, които да не могат да се отворят без да стане видимо нарушаването на целостта им.
"Масово протоколите идват празни, чувалите не са запечатани. Това е една практика на българските избори".
Цицелков привества и предложението да се полага изпит след обучение за участие в СИК.
"Те дори не се явяват. Стимулът е едва 20 лева. Не е достатъчен".
От Обединение Честни Избори пък са разработили декларация, с която напомнят на партиите техните законови задължения.
"Да не използват език на омразата, да не предприемат нерегламентирани действия. Идеята ни е да обединим всички в получаването на реален, а не на купен вот. Предлагаме помощ и материали".
На страницата на Обединение за честни избори има и публикуван списък с изборните измами.
"Ако сме запознати с какви практики и манипулации се изкривява нашия вот, бихме били по-бдителни".