Деница Сачева, ГЕРБ: Емпатията трябва да се възпитава в училище, в контекста на властта е важно да се поставиш в чужди обувки

Булфото, архив
share

Фундаменталните основи, върху които трябва да се изгради образователната ни система, положи Деница Сачева от ГЕРБ по време на дискусия „Образование и ценности“.

Всичко по темата:
Предсрочните избори на 27 октомври 1114

1. Конкуренция

Според Сачева, децата трябва да бъдат научени на това, че конкуренцията означава да се състезаваш със самия себе си, като ежедневно се превръщаш в по-добра своя версия. А това изключва погрешното възприятие на думата, която витае сред обществото - да прецакаш другия или да го унищожиш.

2. Честност и надеждност

В търсене на истината, честно младите се губят в лъжи. Според Деница Сачева, това е проблем, а работата на учителя е да води децата по пътя им към себеосъзнаване. 

3. Отговорност към себе си и отговорност към другите

„Обществото се изгражда чрез отговорностите към всички останали“, подчерта Деница Сачева.

4. Емпатия и състрадание

„Емпатията - задължително трябва да се учи в училище. Важно е да се поставяш в обувките на другия точно в контекста на властта. Ако взимаш решения само през собствената си призма, няма как да си обществено полезен“, обясни тя.

Интуиция, невербална комуникация, нужда от самота: кои са отличителните белези на емпатите?

„Училището днес изгражда обществото след 10-15 години. Някак си не обръщаме внимание колко е важно това, което се случва в училище. Темата за властта е важна, неправилно се свързва само с политиката, тя е на практика във всички професии. Власт под някаква форма може да притежава и продавачката в магазина, ако в момента, в който бързаш, тя реши да говори по телефона“, даде пример Сачева.

По думите ѝ в образователната система учителите трябва да са и най-добрите ученици.

„Учителите трябва да бъдат извадени пред скоби, пред всички останали професии. Това са не просто хора, които те учат да четеш и пишеш, а влагат в развитието на мисловния процес на децата. Очакваме от Учителя да бъде Супермен“, направи сравнение тя.

Доц. д-р Наталия Футекова: Пазарът на труда няма избор, трябва да се нагоди към младите хора

Социалният антрополог Харалан Александров открои един от главните проблеми при по-младата генерация. „Желаят да станат инфлуенсъри. Това е човек, който най-често показва някакви неща – части от тялото си, в социалните мрежи. Това е възглед за това, че преуспяваш. Не като се дисциплинираш, а точно обратното – отдаваш се радостно и публично на нагона си. Това предизвиква удоволствие и развлечение и по този начин успяваш“, каза той.

Всичко по темата:
Предсрочните избори на 27 октомври 1114

Водещи новини

Още новини