С ИТН въведохме изцяло машинния вот, но от дистанцията на времето може би не съм привърженик твърдо на машинното гласуване, а на машинното отчитане.
Това каза пред БНР Ива Митева, бивш председател на Народното събрание (45-ото и 46-ото), бивш депутат от ИТН, доктор по конституционно право.
"Машинното отчитане е това, което се прави в САЩ. Гласувате с хартиена бюлетина, но тя минава през сканиращо устройство и вотът ви се отчита. Имате и бюлетината, и сканирания запис на бюлетината. Това е може би най-честният начин за отчитане на вота. Това съм го предлагала още през 2017 г. като експерт", обясни тя.
Митева коментира ситуацията от последния ден от предизборната кампания за местните избори, довела до решение на ЦИК да отмени гласуването с машини, като категорично определи решението на ЦИК като непрофесионално и некомпетентно, взето без дебат и без изслушване на ДАНС, на чийто доклад стъпва:
"ЦИК е постоянно действащ орган, за да може да си свърши работата много преди изборите, но за съжаление виждаме, че всичко се случва в последния момент. Не съм изненадана от това, което се случва, защото в 48-ото НС, когато върнаха смесеното гласуване, ми беше много интересно да чуя председателят на правната комисия да казва, че, по повод ветото на президента, те ще направят автентично тълкуване на това, което са приели. Доста е странно юристи да казват това в пленарно зала. Когато правите автентично тълкуване на закон, значи че не сте приели текст, който е разбираем и ясен. От това стана ясно, че опити за премахване на машинното гласуване ще се правят. Може би това беше първата и най-лесната стъпка, за да се върви напред".
Според Ива Митева министърът на електронното управление Александър Йоловски не си е бил свършил работата по удостоверяване на машините за гласуване, като уточни, че решението на ЦИК стъпва и върху писмо на министъра, в което се казва, че не е издал решението за удостоверяване.
"В решението на ВАС е посочено, че на 20-и октомври е извършено удостоверяване. А министърът на електронното управление на 27-и октомври заявява, че той не е издал решението. Въпросът е защо 7 дни липсва това решение за удостоверяване. Единствената опция в Изборния кодекс да се мине към хартии е тога, когато при удостоверяването се установи несъответствие с принципите на член 3 от ИК. Такова нещо не е отчетено от ЦИК, че се е случило", посочи тя.