Нашият екип търси системни решения, а не опити за замазване на проблема. Това каза на публична среща кандидатът на коалиция "Продължаваме промяната – Демократична България" (Спаси София) за кмет на София Васил Терзиев, на която представи един от най-важните ресори за функционирането на всеки град - градското планиране и развитие, предаде репортер на Novini.bg.
Първопричината на всичко е неправилно градско планиране, финансиране, липсата на умение да мислиш дългосрочно и проектът да бъде изпълнен качествено, а не да се чудим как да го ремонтираме и откъде да намерим финанси за това, заяви Терзиев.
Управлението на общината се лута, защото приоритетите са сбъркани, не се мисли дългосрочно, повечето проекти се случват "на тъмно", без участието на гражданите, добави кандидатът за общински съветник Гергин Борисов.
Искаме общината да започне да планира качествено и умно, използвайки инструментите на 21 век. В процеса трябва да участват и гражданите. Виждаме общината като катализатор на промяната и медиатор на процесите. А в момента тя стои отстрани и гледа сеира на гражданите, посочи арх. Любомир Георгиев.
Всички трябва да положим усилия, за да има София качествена градска среда, допълни той.
Едно успешно градско управление трябва да се базира на три неща: знания, план и екип. Затова в коалицията сформирахме работни групи по различни теми, отбеляза арх. Георгиев.
В момента се планира "на парче". Ремонтът на ремонта е крайният симптом на сбърканата система. Инвестиционното проектиране в момента е свързано по-скоро с приятелски услуги. Трябва да върнем стратегическото планиране в общината. Необходимо е да оптимиизраме работата с данни. Искаме да направим стратегическото упревление практично, то да е инструмент, който помага на админстрацията и на другите заинтересовани страни да постигнат целите си, коментира експертът.
Архитектът и урбанист Калоян Карамитов посочи, че една от основните задачи, по които ще работи екипът на Васил Терзиев, е осъвременяването на Общия устрийствен план. Следващото ниво е Подробният устройствен план. Подробните устройствени планове трябва да са съобразени с Общия устройствен план. Важно е те да са цялостни, на по-големи територии, отбеляза Карамитов.
Основните проекти трябва да бъдат приотизирани, да бъдат изготвени програми за реализацията им на базата на обективни аргументи, добави той.
Според арх. Любомир Георгиев към момента при издаването на разрешенията за строеж в София законите не се спазват.
Отговорността трябва да е там, където е по закон - проектант и надзор. Процесът трябва да се дигитализира. Много е важно тези неща да бъдат стандартизирани и да има предвидимост за всеки един, който се включва в този процес. Контролът на строителството трябва да се случва на терен, трябва да има проверки на място, заяви той.
Районните архитекти и главният архитект трябва да взаимодействат по-добре и да има много активно взаимодействие с други институции, каза още арх. Георгиев.