Докладът на САЩ за корупцията в България ни казва, че трябва да си решим този репутационен проблем, защото когато един потенциален инвеститор прочете какво пише в "Гугъл" за страната ни, това излиза на повърхността. Това заяви в ефира на NOVA депутатът за народен представител от коалицията "Продължаваме промяната – Демократична България" Христо Иванов.
Той подчерта, че на България ѝ е необходима смела конституционна реформа.
Ние сме убедени, че при политическа воля от всички партии можем да се справим в рамките на година-две с една смела конституционна реформа. Защото е крайно време прокуратурата да започне да си върши ефективно работата, а не да дава пресконференции, посочи Иванов.
По думите му България има възможности да подобри своето положение, или много сериозно да го влоши – зависи дали имаме волята за промяна.
Ясно е какво трябва да се направи, въпросът е дали имаме волята. Въпросът е можем ли да тръгнем напред? Готови ли са партиите да подкрепят една конституционна реформа, за да имаме неутрална и ефективна прокуратура?, попита риторично Христо Иванов.
Политическият лидер предупреди, че парламентарната република в момента е поставена на трупчета, а българските политици се възползват от възможността да махнат от себе си отговорността за излъчване на правителство.
„Събираме се малко като на сезонна работа за 3-4 месеца, приемаме поредния сватбарски бюджет и заминаваме за предизборни кампании, след които хората остават разделени и е много трудно да търсим допирни точки”, очерта политическата ситуация Иванов. Той подчерта, че коалицията ПП-ДБ съзнателно е избрала да провежда позитивна кампания с визия за бъдещето и търсене на обединителни теми.
Христо Иванов отправи и конкретни въпроси към служебното правителство на президента Румен Радев, който тази седмица обяви, че е взел суверенното решение България да не участва в общата обществена поръчка на снаряди за Украйна. Иванов изрази съмнение дали служебното правителство се възползва от всички възможности за модернизация на Българската армия или целенасочено ги пропуска.
„Постоянно чуваме за страни, които модернизират въоръжението си. Ако ние не използваме тези възможности, това каква политика е - дали е политика за защита на българския суверенитет, или за неговото жжертване? Дали е политика на мира, или е политика на руския мир”, попита Иванов.
Той подчерта, че най-голямата заплаха за българския суверенитет е режимът на Путин, а националният ни интерес изисква възстановяване на ненарушимостта на границите в Източна Европа.
„Припомням, че в навечерието на войната имаше имаше демарш и настояване на Путин положението в Европа да се върне към 1997 година. Това е намесата в българския суверенитет, която изисква реакция”, заключи Иванов.