От "Сиела Норма" коментираха поръчката на 150-те машини за гласуване, спипани на Летище София

bulphoto (архив)
share

ЦИК няма да позволи машините за гласуване извън обществената поръчка да бъдат използвани дори и за резервни части, заяви говорителят на комисията Цветозар Томов.

Думите му са във връзка с доставени още 150 машини.

"Сиела Норма”: Машините в склада няма как да влязат в изборния процес

От "Сиела Норма" обясниха, че тези, както и другите допълнителни 228 машини, са за гаранционна поддръжка - за ремонт или подмяна на устройство, ако се наложи. Изпълнителният директор на фирмата коментира, че ЦИК няма право да се разпорежда с тези машини. 

От днес на обяд допълнителните 150 машини, които "Сиела Норма" достави, вече са в склада ѝ, казаха от фирмата и уточниха, че другите 228 устройства все още са на територията на склада на "Карго партнерс", но не в същото помещение, където се обслужват всички закупени близо 13 000 машини за изборите.

Замесестник-председателят и говорител на ЦИК Цветозар Томов каза пред БНР, че Комисията няма да позволи доставените близо 400 допълнителни машини, за които се разбра в последните дни, да бъдат използвани по какъвто и да било начин в предстоящите избори:

"Нямаме общо с доставката на тези машини. Няма да допуснем тези машини да бъдат използвани по какъвто и да е начин в предстоящите избори. Искаме от отговорните институции в страната да не допускат разопаковането на тези машини. Да бъдат под държавен контрол, докато приключат изборите. Никъде в договора ни с тях, не е предвидено това, че те ще закупят нови машини, които да се използват за подобни ремонтни дейности".

Изпълнителният директор на "Сиела Норма“ Веселин Тодоров коментира, че ЦИК няма право да се разпорежда с допълнителните машини:

"Тези машини са извън договора ни и аз потвърждавам думите на г-н Томов, че те нямат никакво отношение към тези машини. Нямат никакви права върху тях и не могат да наредят на нито един държавен орган да ги задържа, да прави нещо с тях или каквито и да били други разпореждания с една частна собственост, която на всичкото отгоре е собственост на чуждестранна компания“, посочи Тодоров пред БНР. 

"Те могат да не искат да ползват резервни части - това е тяхно решение. Това означава, че те не желаят да се възползват от гаранционното обслужване, което ние сме им осигурили, което е тяхно право. Друг въпрос е, че може би някои орган трябва да провери, доколко по този начин не създават някакъв проблем. Но това не е наша тема. Те имат това право - да се откажат от гаранционното обслужване", добави той.

Водещи новини

Още новини