„Спадът на активността при ромите се дължи вероятно на натиска, който оказа служебното правителство върху подозираните за непочтените методи за гласонабиране", коментира пред бТВ изборният експерт Стоил Стоилов и добави, че причина може и да е въведеният машинен вот, който свали интереса заради елемента на технологичен и образователен ценз.
Даниел Пейчев от Българска асоциация по изборни системи пък обясни, че сме станали свидетели на най-ниската избирателна активност на парламентарни избори у нас. Според него тя може да се сравни само с тази на вота за европарламент.
„Причина можем да търсим и в умората на българския избирател от избори - втори подред парламентарни. Може да се анализира и дистанцираността на политиците от избирателите, те са по-далеч от електората“, смята още Пейчев.
Той коментира и плюсовете на машинния вот – особено ярко виждащи се при изборната администрация, която предаде книжата бързо и без опашки.
Стоилов добави обаче, че трябва да има и контролно броене, което да е ясно заедно с официалните резултати от вота, за да няма никакви съмнения.
И двамата бяха на мнение, че въпреки увеличения брой секции в чужбина, това не е повлияло на активността там, като увеличението на отишлите да дадат своя глас е около 100 гласа на секция във Великобритания.