Социолог: В неделя всичко ще се реши с фотофиниш

БТВ
share

Три са факторите, които ще окажат най-сериозно влияние върху изборите в неделя. Първият е мобилизацията на избирателите. Вторият е машинното гласуване и евентуалното притеснение у част у избирателите да гласуват с машини. Третият фактор е гласуването в чужбина. 

Това заяви в предаването "Лице в лице" по БТВ управителят на социологическа агенция "Алфа Рисърч" Геновева Петрова, която коментира последното изследване на агенцията. 

Алфа Рисърч: "Има такъв народ" печели с 0.3% пред ГЕРБ

"За вота от чужбина можем да предполагаме само на базата данни, които имаме от гласуването зад граница на 4 април. Гласуването в чужбина ще е най-важно за Демократична България (ДБ) и ДПС, които са в много близки позиции. Има такъв народ (ИТН) също е партия, за която вотът от чужбина може да помогне да вземе преднина пред ГЕРБ. Това зависи от факта дали ще се повторят резултатите от гласуването на 4 април", добави тя. 

"Нито една агенция не дава преднина на една от двете партии - ИТН или ГЕРБ. Всичко ще се реши с фотофиниш. Двете партии са с изключително изравнени позиции.

Социолог: Изключително оспорвана е битката между ГЕРБ-СДС и ИТН на финалната права

ИТН е партия, която няма оформено ядро от консолидирани привърженици. Това е напълно обяснимо, защото това е млада партия. Сред техните избиратели се открояват младите хора, както и разочарованите от предишното управление. При Изправи се! Мутри вън! ситуацията е същата и се събират разнородни гласове. При ДБ е малко по-различно. Там има твърдо ядро, но ДБ също така събират доста гласове от периферията. 10% от решилите твърдо да гласуват все още не са решили за кого. Това са близо 300 000 души, които могат да помогнат както за решаването на първото място, така и за решаването на това кои партии ще влязат в парламента. От по-висока избирателна активност биха се възползвали протестните и левите партии", разкри още Петрова. 

Изследване на "Алфа рисърч" е проведено в периода 4 – 7 юли 2021 г. от „Алфа Рисърч“, публикува се на сайта на агенцията и се реализира със собствени средства. Изследването е проведено сред 1013 пълнолетни граждани от цялата страна. Използвана е стратифицирана двустепенна извадка с квота по основните социално-демографски признаци. Информацията е събрана чрез пряко стандартизирано интервю с таблети по домовете на анкетираните лица. 

Водещи новини

Още новини