В Русенска област започна пробното машинно гласуване. Едно от демоустройствата обикаля общините, а другите две машини са разположени във фоайето на Пленарна зала в областния град. При интерес те могат да бъдат преместени и в кварталите на града. Още преди да бъдат монтирани, русенци вече чакаха на опашка, за да проверят дали ще се справят с машинния вот.
Първите желаещите да гласуват пробно бяха предимно възрастни хора.
"Няма нищо сложно, но все пак за такива като мен на 90г. може да пообъркат”, сподели Георги Венков.
"Искам предварително, защото вече машинното гласуване, което е в цялата страна, е най-демократично в цял свят, в цяла Европа и стига вече манипулации, стига вече тези платени вотове. Оказа се, че е много лесно, дори по-лесно от теглене от банкомат. Няма какво да се притесняваме, няма какво да се страхуваме. Гласувайте на 11-и”, призова Румяна Стоянова.
Въпреки, че не срещна проблеми в опита си да гласува с устройството, Енчо Петров смята, че задължителното машинно гласуване е дискриминационно.
"Ако гласуваме с бюлетина, ограничаваме правата на тези, дето искат да гласуват електронно. Ами тези, дето искат да гласуват с бюлетина, не се ли ограничават техните права? Говоря за тия възрастни хора, които се притесняват, кварталите, дето не знаят български”, обясни той.
"Мисля, че с повече разяснителна кампания, с клипчета и ако в СИК ги насочват от разстояние какво да направят, не е толкова трудно”, коментира председателят на РИК-Русе Милена Хинкова.
В Русенска област са осигурени всички необходими материали за изборния ден, а в понеделник в Районната избирателна комисия ще получат и бюлетините.
"Бюлетините ще се вадят, ако в секциите се появи проблем и то проблем софтуерен”, обясни Хинкова.
От РИК казаха, че на този вот ще бъде избегнат проблемът с дезинфекцията на машините, както се случи на 4 април.
"Ние изрично ще обявим на СИК, че няма да се дезинфекцират нито машините, нито картите, нито флашките. Ако някой има проблем с ползването на машините, може да ползва латексови ръкавици”, допълни Хинкова.
По време на обучението на секционните избирателни комисии членовете са изразили притеснения, че няма да могат да се справят с обслужването на машините.
"Човекът им показа как се сменя ролката с хартията. Тя е предвидена за 400 гласувания, смяната й не е лесна, защото тя е пломбирана, също имаме готовност при спиране на тока да осигурим пожарен автомобил с генератор, който да осигури ток”, обясни председателят на РИК-Русе.
Секциите в Русенска област са 324, в 292 от тях ще се гласува с машинни.