До един месец държавния глава е длъжен да свика парламента. След това начело в първата политическа сила държавния глава е длъжен да започне процедурата по връчване на проучвателни мандати. Това обясни д-р Борислав Цеков в студиото на „Денят започва“ по БНТ.
Доц. Наталия Киселова заяви, че не вижда пречка да има кандидат от най-голямата партия: „Много е важна фигурата обаче на председателя на народното събрание. Предполагам, че той ще бъде друг“.
Според д-р Цеков трябва да се възстанови парламентаризма: „Няма задължение да се гласува кандидата на най-голяма партия. Това ще бъде първия тест за сглобяване на някакво мнозинство. Ключовото понятие е коалиционна култура“. По думите му резултатите по изборите показват, че никой не получава доверието на избирателя да управлява сам.
„Време е да се изпълни със съдържание понятието, че правителството управлява на базата на програма. Трябва на базата на открита промяна да се пристъпи към избор на правителство. Партиите трябва да започнат да търсят 5 или 10 минимални теми, по които да имат съгласие.“, заяви доц. Киселова.
За да има предсрочни избори, трябва проучвателните мандати, дадени от президента, да не успеят да се реализират: „Даването на третия мандат стимулира да бъдат търсени по-обединителни фигури“, каза д-р Цеков.
Доц. Киселова изрази мнение, че настоящото правителство има интерес да бъдат бавени преговорите и връчването на проучвателните мандати. Според нея колкото по-малко интервюта дават избраните за народни представители, толкова по-голям шанс има да се състави правителство, защото не поставят разделителни линии.
Д-р Борислав Цеков каза, че е грешка ограничаването на достъпа на журналистите до пленарната зала: „Това е част от нашата традиция. Не е така в американския сенат“.
Формулата на правителство на малцинството би искала ясна програма, но такъв тип кабинет ще бъде по-податлив на парламентарен натиск. По този начин правителството ще търси съюзници, а това ще го направи по-диалогично.