Защо 120 хил. млади българи се оказаха с необслужвани кредити

Novini.bg/ Canva
share

От Камарата на частните съдебни изпълнители започнаха да ограмотяват млади хора как да управляват личните си финанси. 

"Длъжниците до 20-годишна възраст са около 4000 човека. Между 20-25 г. са 36 000. Между 25-30 г. са 80 000. Общо означава че до 30-годишна възраст са 120 000 души. Това е доста притеснителна цифра", коментира Виктор Стоянов от Съвета на Камарата на частните съдебни изпълнители в предаването "България сутрин".

Важно е да правим разлика между потребности и желания

По думите му повечето кредити са потребителски и стокови и са свързани с някаква форма на импулс.

Кой ще плати сметката при масови лични фалити?

"Една от целите на обучението е освен да се фокусират върху направата на бюджет, да правят разлика между потребности и желания. Ние имаме амбиция да ги накараме да мислят за личните си финанси и да научат базови правила, да знаят какви цели имат и да харчат толкова, колкото имат", обясни Стоянов пред Bulgaria ON AIR.

Според него е важно това да залегне в учебната програма, като гостът посочи, че има над 100 училища, които желаят да се проведе такова обучение.

Каква е работата на частния съдебен изпълнител

"Частният съдебен изпълнител изпълнява съдебните решения. Не може да ги поправя, не може да ги анализира. Когато съдебното решение не бъде изпълнено доброволно, трябва да бъде изпълнено принудително. Тогава идва съдебният изпълнител. Подлежат на контрол всички наши действия от окръжните съдилища", уточни Стоянов.

С 20,2% расте размерът на кредитите

На въпрос какви правила трябва да спазваме, за да не изпадаме в спирала от дългове, той отговори, че трябва да имаме реална представа за паричните си потоци и правилен разчет, да сме информирани за елементите на кредита - не само за лихвата и погасителната вноска, а да се знае цялата реална стойност. Важно е да се взимат информирани решения.

Водещи новини

Още новини